Nowy numer 15/2021 Archiwum

Radomskie seminarium modliło się za śp. ks. Edwarda Poniewierskiego

Ksiądz Poniewierski, co przypomniał bp Marek Solarczyk, był pierwszym mieszkańcem WSD.

Ojciec Edward zamieszkał wprost na placu budowy seminaryjnego kompleksu przy ul. Młyńskiej 23/25 w Radomiu. Wcześniej, od 1986 r., był ojcem duchownym alumnów w seminarium w Sandomierzu.

Ksiądz Poniewierski zmarł 2 lutego, po ciężkiej chorobie, w wieku 68 lat i 43. roku kapłaństwa.

- Zawierzamy Panu Bogu śp. ks. Edwarda, kapłana, ojca duchownego alumnów, proboszcza katedry, duchowego towarzysza i duchowego przewodnika wielu księży. Modlimy się w tej wspólnocie domu, którego był pierwszym mieszkańcem. Chcemy zawierzać go Bogu i prosić o miłosierdzie. Dziękujemy za to, co ks. Poniewierski wniósł do wspólnoty Kościoła radomskiego. Prosimy dla niego o wieczną chwałę - powiedział ordynariusz na rozpoczęcie Mszy św. w seminaryjnej kaplicy.

Homilię wygłosił bp Piotr Turzyński, który w 1995 r. objął funkcję ojca duchownego w radomskim seminarium, gdy tę funkcję pełnił jeszcze ks. Poniewierski. Biskup Piotr mówił o pełnej pokory dyspozycyjności ks. Poniewieskiego, która sprawiła, że przyszło mu spełnić wiele ważnych zadań i ról. Wspominał dawne lata, gdy Edward Poniewierski, jako ministrant w dzisiejszej katedrze, służył do Mszy św. wybitnym kapłanom ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi i ks. Władysławowi Paciakowi. Przypomniał także dwa obrazy z życia ks. Poniewieskiego. Pierwszym były oazy, gdy ks. Edward, z dala od komunikacji, bez samochodu, z plecakiem łapał okazje, by jechać i robić zakupy dla rekolekcjonistów. Wspominał także rok 1996, gdy ówczesny ojciec duchowny, wobec bolesnego rozłamu w jednej z parafii, opuścił seminarium, by podjąć się roli proboszcza i ratować jedność wspólnoty.

Homilia bp. Turzyńskiego:

Przypominamy program uroczystości pogrzebowych śp. ks. prał. Poniewieskiego, które odbędą się w radomskiej katedrze.

W piątek 5 lutego o godz. 19.30 sprawowana będzie Msza św. dla parafii katedralnej. Również w piątek, o godz. 21, Mszę św. będą sprawowali kapłani z diecezji.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 6 lutego. Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depy, metropolity częstochowskiego, a zarazem kolegi z rocznika święceń zmarłego kanclerza, sprawowana będzie o godz. 9.30. Po Eucharystii ks. Poniewierski zostanie pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama