Nowy numer 15/2021 Archiwum

Spotkanie księży dziekanów diecezji radomskiej

To były pierwsze obrady, jakie dla grupy kapłanów reprezentujących wszystkie dekanaty diecezji poprowadził bp Marek Solarczyk.

Spotkanie z powodu obostrzeń sanitarnych odbyło się nie w sali konferencyjnej kurii, ale w dużo większej Auli Jana Pawła II w seminarium.

- Jednym z tematów naszych dzisiejszych obrad jest troska o to, aby jak najlepiej przeżyć czas Wielkiego Postu. Przeżywamy go w takich okolicznościach epidemiologicznych, jakie mamy. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczny Wielki Post, patrzymy z nadzieją, że możemy dokonać więcej. Jest zachęta, żeby to zrobić z oddaniem. Oczywiste jest, że przy takich warunkach, jeżeli chodzi o rekolekcje szkolne, nie mogą się one odbyć w tradycyjnej formie, a więc trzech dni wyłączonych z nauki, gdzie dzieci i młodzież gromadzą się w dużych grupach w kościele - powiedział bp Solarczyk.

W trakcie spotkania omówiono propozycje przeprowadzenia tegorocznych rekolekcji szkolnych. Zostały potem przedstawione w Biuletynie Informacyjnym radomskiej kurii. Ks. Stanisław Łabendowicz, prof. KUL, dyrektor Wydziału Katechetycznego zachęca, by duszpasterze pomogli dzieciom i młodzieży w duchowym przeżyciu Wielkiego Postu jako szczególnego czasu łaski i zbawienia. Podstawową formą jest katecheza szkolna o Wielkim Poście. Dzieci i młodzież będą zachęcani do udziału w rekolekcjach parafialnych, a także w wielkopostnych nabożeństwach, jak Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale oraz przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania. "Wykorzystujmy czas Wielkiego Postu oraz rekolekcji parafialnych do ożywienia duchowego grup parafialnych i apostolskich istniejących już w duszpasterstwie wspólnoty parafialnej, które mogą pomóc w przeżyciu rekolekcji dla dzieci i młodzieży" - napisał ks. Łabendowicz.

W trakcie obrad księży dziekanów przypomniano także, że od 11 kwietnia (II Niedziela Wielkanocy), o ile pozwolą warunki, planowane jest rozpoczęcie Jerycha Różańcowego, całodobowej modlitwy w intencji rodzin, która będzie prowadzona po kolei we wszystkich parafiach diecezji. Jerycho rozpocznie się w sanktuarium MB Świętorodzinnej w Studziannie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama