Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest już otwarte dla zwiedzających. W tym roku przygotowuje wiele ciekawych wystaw. Zwiedzanie odbywa się w rygorze sanitarnym.
Najnowszą wystawą, do obejrzenia której zaprasza muzeum, jest "Historie w torebkach zaklęte". Zaprezentowanych zostanie na niej około 300 torebek pochodzących z czasów od XIX do drugiej połowy XX wieku. Będą to m.in. torebki kolczugowe, koralikowe, pompadurki, a w drugiej części wystawy - torebki etnograficzne z różnych stron świata: Azji, Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Na wystawie pojawią się też stroje damskie z XIX i XX w. oraz obrazy ukazujące wizerunki kobiece.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 19 lutego 2021 r. o godz. 17. Kuratorkami są Ilona Pulnar-Fredjani i Katarzyna Jendrzejczyk. Na wernisaż obowiązują zapisy telefoniczne pod nr. telefonu 48 36 256 94.
Do 31 marca na zwiedzających czeka także wystawa "Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej”. A już w kwietniu muzeum zaprosi na dwie nowe wystawy. Pierwsza to "Tytus Chałubiński - gawęda tatrzańska" organizowana z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Ten wybitny lekarz, działacz społeczny i polityczny, taternik i miłośnik przyrody urodził się 29 grudnia 1820 r. w Radomiu. Druga - "Dzikie ostępy Leopolda Pac-Pomarnackiego" przygotowywana zostanie wspólnie z Lasami Państwowymi. Radomskie muzeum posiada bogate zbiory dotyczące Pac-Pomarnackiego. Poza dokumentami i publikacjami na ekspozycji zaprezentowane zostaną także zbiory oologiczne Pac-Pomarnackiego. Zwiedzającym będzie towarzyszył odtwarzany w pętli wywiad z Pac-Pomarnackim z roku 1988, w którym opowiada on o swoich wojennych kolejach losu.
W sierpniu muzeum zaprosi zwiedzających na wystawę "Skarby wieków średnich", na której znajdą się najcenniejsze ozdoby wczesnośredniowieczne znajdujące się w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Jesienią swój wernisaż będzie miała wystawa "Radomian Portret Własny". Będzie to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia i jej wybitnych mieszkańcach.
Poza wystawami czasowymi muzeum zachęca do oglądania wystaw stałych. Już w najbliższą niedzielę, 14 lutego, o godz. 12 zaprasza na pierwsze po lockdown’ie oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej Jackowi Malczewskiemu. - O najwybitniejszych dziełach artysty, jego życiu i wyjątkowych kobietach, które były dla niego natchnieniem, a także różnych aspektach twórczości opowiadać będzie Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej. Zwiedzający zobaczą także nowe depozyty, które wzbogacają ekspozycję m.in. najnowszy "Autoportret z kwiatem koniczyny" - zapowiada Dagmara Gac, specjalista ds. PR i komunikacji.
Na oprowadzanie obowiązują zapisy telefoniczne w Dziale Oświatowym pod numerem telefonu: 48 36 256 94. Grupa może liczyć 20 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.