Nowy numer 15/2021 Archiwum

Diakoni idą na parafie

Podobnie jak w poprzednich latach, diakoni naszego seminarium ostatni semestr formacji do kapłaństwa spędzą na praktykach duszpasterskich.

Jak zaznacza ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, ostatni etap seminarium to rodzaj syntezy powołaniowej. - Tak to określają nowe zasady formacji przygotowującej do kapłaństwa. Można więc powiedzieć, że to nie tylko podsumowanie, ale jakaś praktyczna aplikacja tego, co zdobyli ze sprawności, wiedzy czy praktyk duszpasterskich w czasie seminarium - mówi.

- Diakoni VI roku już od wielu lat czas drugiego semestru spędzają na parafiach w takiej właśnie formule, pewnej syntezy. Przez ciągłą obecność, angażowanie się w takim zakresie, jak to będzie możliwe w warunkach epidemicznych, włączą się w różne formy duszpasterstwa. Można tu wskazać cztery zasadnicze obszary: praktyka kancelaryjna, a więc zapoznawanie się z trybem funkcjonowania kancelarii parafialnej, praca z grupami duszpasterskimi istniejącymi w parafiach, praktyka homiletyczna, a więc głoszenie kazań oraz wchodzenie w atmosferę domu plebanijnego, które oznacza również funkcjonowanie we wspólnocie duchownych. To jest rodzaj wstępu przed podjęciem zadań kapłańskich po święceniach. Każdy z diakonów otrzymał już swoją parafię. Życzymy, żeby ten czas był owocny dla samych diakonów, jak i dla osób, które będą powierzone ich opiece - dodaje rektor.

Diakoni rozpoczną praktyki w parafiach 21 lutego, a zakończą 16 maja w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Potem będą bronili prac magisterskich i odbędą tygodniowe zamknięte rekolekcje przed święceniami kapłańskimi.

Lista diakonów i parafii, na które zostali posłani:

dk. Dominik Idziak - parafia pw. św. Zygmunta w Szydłowcu,

dk. Cezary Jagieło - parafia pw. MB Królowej Polski w Pionkach,

dk. Krystian Korba - parafia pw. MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej,

dk. Dominik Kowalewski - parafia pw. Chrystusa Króla w Radomiu,

dk. Kacper Piotrowski-Stajniak - parafia pw. św. Stefana w Radomiu,

dk. Krzysztof Wiśniewski - Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama