Nowe pomniki przyrody w Nadleśnictwie Radoszyce

Ponadstuletnie drzewa: dąb, lipa i dwa buki dołączyły do pomników przyrody w Nadleśnictwie Radoszyce. Obecnie jest ich tam osiem.

 

Na terenie Nadleśnictwa Radoszyce zostały powołane cztery nowe pomniki przyrody ożywionej. - To efekt udziału nadleśnictwa w społecznej, regionalnej akcji "Pomniki dla Natury". Wyjątkowym drzewom nadano imiona nawiązujące do osób związanych z regionem lub środowiskiem leśników: dąb Hubal, lipa Tereska, buk Robert i buk Mateusz - wyjaśnia Damian Mazur z Nadleśnictwa Radoszyce.

Imiona, które otrzymały lipa i dąb, związane są z oddziałem mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", który działał na tym terenie. Hubal stacjonował w leśniczówce w miejscowości Zychy w gminie Radoszyce. Jedyna kobieta w jego oddziale Marianna Cel "Tereska" pochodziła ze wsi Cis w gminie Ruda Maleniecka.

Dąb Hubal rośnie w uroczysku "Piekiełko" w rezerwacie przyrody "Piekiełko Szkuckie". Ma 161 lat i 29 m wysokości. Lipa Tereska ma 121 lat i 25 m wysokości. Znajduje się przy dawnej siedzibie nadleśnictwa na terenie zabytkowego parku podworskiego. Dwa buki rosną w uroczysku Bukowie, w Leśnictwie Ruda Pilczycka. Robert ma 151 lat i 31 m wysokość. Mateusz - 150 lat i wysokość 30 m.

- Nowo uznane pomniki przyrody to wiekowe i okazałe drzewa, które warto zachować ze względu na znaczenie przyrodnicze i krajobrazowe. Są także cenne dla nauki i lokalnej społeczności - nawiązują do historii i kultury regionu. Ich szczególnym atutem jest wartość estetyczna wpływająca na walory krajobrazowe oraz fakt tworzenia się tzw. mikrosiedlisk, które służą m.in. ptakom i owadom. Pomniki te będą swoistym "bankiem rodzimych genów", ponieważ biorąc pod uwagę ich cechy fenotypowe można założyć tezę, iż posiadają również wartościowe cechy genetyczne - tłumaczy D. Mazur

Na terenie Nadleśnictwa Radoszyce obecnie znajduje się 8 pomników przyrody. Poprzednie zostały powołane w latach 90. ubiegłego wieku. Nowe pomniki wytypowano w ramach akcji "Pomniki dla Natury", którą zainicjowały Organizacja Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej "Dolina Kacanki". Do działań przyłączyły się: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz Liga Ochrony Przyrody – Zarządy Okręgów w Kielcach, Tarnobrzegu i Radomiu.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..