Decyzją bp. Marka Solarczyka 8 świątyń diecezji, noszących tytuł św. Józefa, zostało kościołami stacyjnymi. Dziś przybliżamy pierwszy z nich, pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kuczkach koło Radomia.
Kuczki były filią parafii Skaryszew. 109 lat temu ks. Jan Wiśniewski, historyk i regionalista, prezentując dekanat radomski, podkreślał, że Kuczki miały inną nazwę - Józefów. Być może ta nazwa zadecydowała o tym, że nowa parafia otrzymała właśnie tego patrona. Jako pierwszy odpust ku czci Opiekuna Świętej Rodziny w Kuczkach zorganizował ks. Karol Majewski, były prefekt szkół w Radomiu, który został tu proboszczem w 1906 roku. Był drugim z kolei proboszczem po ks. Pawle Posłuszyńskim, mianowanym w 1899 roku.
Zarówno Kuczki, jak i okoliczne wioski w końcu XIX w. starały się o samodzielną parafię. Głównym powodem było to, że mieli daleko do kościoła parafialnego w Skaryszewie. A kolejnym był fakt, że w Kuczkach jeszcze w XVIII w. istniała prywatna kaplica i przez pewien czas mieszkał przy niej prebendarz z nieodległego Tczowa. W realizacji zamysłu mieszkańców pomógł Rufin Icek Bekerman, Żyd radomski, właściciel miejscowych dóbr, który przeznaczył 6 mórg i dwa budynki gospodarcze na potrzeby powstającej parafii.
Obecny kościół według projektu arch. Tomasza Dziekońskiego zbudowano w latach 1930-1935 staraniem ks. Adama Łukasiewicza. - Dedykował go w 1947 roku bp Franciszek Jop. Kościół był restaurowany w latach 1984-1986. Jest budowlą w stylu neobarokowym, jednonawową z transeptem, wzniesioną z cegły - wyjaśnia ks. Krawczyk.
Ks. kan. Wiesław Kudła, proboszcz parafii, cieszy się, że kościół w Kuczkach stał się świątynią stacyjną w Roku Świętego Józefa. - Świątynia jest otwarta i w każdej chwili można wejść, by się pomodlić, a poza tym zapraszamy w każdą środę. O godz. 18 sprawowana jest Msza św. z formularzem o św. Józefie Oblubieńcu NMP - zaprasza proboszcz.
Jubileuszowy odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami: spowiedź, Komunia św. oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego oraz spełnienie jednego z aktów pobożności, np.: półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej, spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała, odmówienie części Różańca, codzienne powierzenie swojej pracy opiece św. Józefa, odmówienie Litanii do św. Józefa lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan.
Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 10 na 14 marca br.