Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ślady Jana Pawła II na ziemi radomskiej

Jest ich zdumiewająca ilość, a początkami sięgają czasów dużo wcześniejszych, niż te, gdy kard. Karol Wojtyła został papieżem.

O ich zebranie, zarówno co do materiału treściowego, jak też faktograficznego, zadbał Marcin Stańczuk, regionalista z Muzeum Wsi Radomskiej. Owoc, jakim jest album, rodzi nie tylko możliwie najwyższą ocenę, ale też prostą wdzięczność. W dobie, gdy tak wiele środowisk chce wyrugować pamięć o papieżu Polaku i jego znaczenie w naszych najnowszych dziejach, Marcin Stańczuk podjął się zadania, by pokazać, jak wiele śladów na ziemi radomskiej zapisał i zostawił Jan Paweł II.

Autor albumu sięga początkami koronacji obrazu MB Świętorodzinnej, w której w 1968 roku uczestniczył bp Karol Wojtyła, wówczas biskup krakowski. A potem zestawia dalsze radomskie pamiątki. Są to i te, które odnoszą się do wizyty Jana Pawła II w Radomiu 4 czerwca 1991 roku, jak i te chronologicznie kolejne, oraz wiązane z kolejnymi rocznicami jego śmierci, spontanicznie organizowanymi na alei Jana Pawła II w Radomiu.

Marcin Stańczuk zadbał o to, by nie tylko zapisać sprawy ważne z perspektywy władz kościelnych i państwowych, ale także także wspomnienia zwykłych
ludzi, którzy postrzegali Jana Pawła II jako osobę, która odegrała istotną rolę w ich życiu i w dziejach całego narodu.

- Najnowsze wydawnictwo Muzeum Wsi Radomskiej jest jednym z cyklu wydarzeń kulturalnych, które przygotowaliśmy z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II. Album ma przybliżyć nam, jak został zapamiętany Ojciec Święty na ziemi radomskiej - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor radomskiego skansenu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy