Nowy numer 15/2021 Archiwum

Wojsko wspiera radomski sanepid w walce z koronawirusem

W siedzibie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu stanął kontener-laboratorium.

Wsparcie Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu przez mobilne laboratorium diagnostyczne Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP w zakresie walki z epidemią koronawirusa to wspólna inicjatywa Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

W ubiegłym roku dzięki decyzji, którą podjął Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wojsko wzmocniło pracę Laboratorium WSSE w Warszawie. Teraz pomoc otrzymał Radom i powiat radomski.

Do wsparcia działań PSSE w Radomiu komendant Centrum płk Radosław Skrzypczyński wyznaczył zespół w składzie trzech diagnostów laboratoryjnych i dwóch techników, a do tego mobilne laboratorium mikrobiologiczne w zabudowie kontenerowej i dwa pojazdy.

- Cieszę się, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie wojsko wspiera działania radomskiej inspekcji sanitarnej - powiedział podczas spotkania w Radomiu Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

Inspekcja sanitarna w Radomiu realizuje badania na terenie Radomia, powiatu radomskiego oraz powiatów ościennych. W ciągu doby wykonuje ponad 300 testów. Teraz ta liczba wzrośnie o ponad połowę.

- Pierwsze próbki do badań genetycznych PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2 zostały przyjęte 7 maja 2020 r., a pierwszy wynik dodatni uzyskano 23 maja 2020 roku. Do chwili obecnej radomskie laboratorium wykonało ok. 17,5 tys. testów RT PCR dla ponad 12 tys. osób. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 5171 osób, z tego w 2020 r. było to 2107 osób zakażonych, a w tym roku już 3064 potwierdzonych plusów badaniami w naszym laboratorium - informuje Lucyna Wiśniewska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Radomiu. - Wsparcie diagnostyczne ze strony Sił Zbrojnych RP jest nieocenioną pomocą dla inspekcji sanitarnej. Wizyta w Radomiu wicewojewody mazowieckiego i mazowieckiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego stała się również okazją do odwiedzenia stacjonarnego i mobilnego punktu wymazowego Drive Thru prowadzonego przez Wojsko Obrony Terytorialnej. Przewodnikiem był ppłk Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze każdego dnia wykonują wymazy średnio 200-250 osobom.

Wojsko wspiera radomski sanepid w walce z koronawirusem   Podczas konferencji prasowej o pracy radomskiego sanepidu w dobie koronawirusa i pomocy ze strony mobilnego centrum opowiada Lucyna Wiśniewska. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama