Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → To Caritas tworzy ich dom

To Caritas tworzy ich dom przejdź do galerii

Dom Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym powstał z inicjatywy bp. Jana Chrapka.

O pracy w ośrodku opowiadają (od lewej): Bożena Ocios, wicedyrektor ośrodka, Krystian Skrzydelski i Anna Lis.  
O pracy w ośrodku opowiadają (od lewej): Bożena Ocios, wicedyrektor ośrodka, Krystian Skrzydelski i Anna Lis.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W ostatnich miesiącach placówka przechodzi wielką reorganizację. Wszystko po to - jak mówią podopieczni - by było jeszcze bardziej rodzinnie, ładniej i przytulniej. - To jedno z dzieł miłosierdzia, śladów, które przetrwały bp. Jana Chrapka - podkreśla Anna Lis, sekretarz Caritas Diecezji Radomskiej.

Placówkę prowadzi radomska Caritas, a finansuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu. Oprócz domu w Jasieńcu jest jeszcze filia w Starachowicach. Tę w 2010 r. poświęcił bp Henryk Tomasik. Placówki posiadają 42 miejsca, a w chwili obecnej przebywa w nich 39 wychowanków.

Tegoroczna maturzystka Kasia, podopieczna domu, cieszy się, że jej nowy pokój wygląda po prostu rodzinnie. - Miałam ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądał mój pokój. Byłam na zakupach. Wybierałam sobie meble oraz różne dodatki. Teraz na pewno jest ogólnie lepiej, ładniej i przytulniej, po prostu rodzinnie - mówi maturzystka.

W chwili obecnej w Jasieńcu od kilku miesięcy trwają prace remontowe i ważna przebudowa. Stały się konieczne z powodu nowych norm prawnych. - Remont związany jest ze zmianą „Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”, uchwalonej przez Sejm RP. W związku z ustawą przechodzimy na system, w którym w jednym domu może być 14 podopiecznych. W naszym budynku w Jasieńcu wyodrębniamy więc dwa osobne obiekty, po jednym na każde piętro. Część administracyjną przenieśliśmy na samą górę, a oba piętra przebudowujemy. Mają osobne wejścia. Już zakończyliśmy remont jednego z pięter. Było tam 5 pokoi, jest 8. Powstał tylko jeden pokój 3-osobowy, reszta to pokoje 2-osobowe i jednoosobowe. W pokojach jest zasadniczo rodzeństwo. To dla podopiecznych jest bardziej komfortowe. Powiększyliśmy też jadalnię z salonem. Z naszej perspektywy, tych, którzy tu pracują, widać efekt "wow”. Dzieci mają urządzone pokoje. Uczestniczyły w doborze mebli, dodatków. Teraz te pokoje są stricte ich - mówi Krystian Skrzydelski, starszy wychowawca, który w placówce pracuje od prawie 11 lat.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE", nr 14 na 11 kwietnia 2021 r.

« ‹ 1 › »
Dom dziecka w Jasieńcu Iłżeckim

Foto Gość DODANE 08.04.2021

Dom dziecka w Jasieńcu Iłżeckim

Placówkę prowadzi Caritas Diecezji Radomskiej.Powstała jako ślad bp. Jana Chrapka, drugiego ordynariusza radomskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

|

GOSC.PL

publikacja 08.04.2021 20:57

FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • CARITAS DIECEZJI RADOMSKIEJ
  • DOM DZIECKA
  • JASIENIEC IŁŻECKI

Polecane w subskrypcji

  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X