Dobiegł końca remont kamienic Gąski i Esterki. Niegdyś mieściło się tutaj Muzeum Sztuki Współczesnej.
Niebawem ogłoszony zostanie przetarg na zbudowanie pełnej ekspozycji. W wyremontowanych kamienicach o pomyśle na aranżację przestrzeni wystawienniczej mówi Adam Duszyk. - Zwiedzanie będzie rozpoczynać się od piwnic Kamienicy Esterki. Pierwsze pomieszczenie będzie wprowadzało w klimat Radomia. Na dużym ekranie zwiedzający zobaczą multimedialną prezentację pełnej historii Radomia. Kolejne pomieszczenie będzie tak zwaną salą gier i zabaw. Zaplanowanych zostanie pięć gier. Jedną z nich będzie „radomski monopol”. Grający będą kupować oczywiście radomskie hotele, restauracje, zakłady przemysłowe z przełomu XIX i XX wieku. Następnym etapem zwiedzania będzie właściwa ekspozycja w układzie chronologicznym, a pierwsza sala poświęcona będzie wczesnośredniowiecznym dziejom Radomia. W kolejnej sali zwiedzający znajdą artefakty związane ze Starym Radomiem (tereny wokół kościoła Św. Wacława).
Za dalsze sale ekspozycyjne odpowiada prof. Dariusz Kupisz. W małym pomieszczeniu, w piwnicach Kamienicy Gąski zainstalowanych będzie sześć stanowisk VR (wirtualnej rzeczywistości). Tam zakładając na głowę specjalne hełmy (stylizowane na rycerskie) zwiedzający będą mogli przenieść się
w czasie np. na mury XV wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła św. Jana, spotkają też na rynku postacie, które żyły w Radomiu w XV i XVI wieku. Zwiedzający zobaczą orszak królewski Kazimierza Jagiellończyka wjeżdżający do Radomia przez Bramę Krakowską. Dalsza część ekspozycji będzie przedstawiała dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Na parterze kamienicy Gąski zwiedzający zobaczą wydarzenia związane z radomskim zamkiem: unię wileńsko-radomską, radomski hołd wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, Konstytucję Nihil novi. Ekspozycja na parterze kamienicy Gąski zakończy się epizodem Konfederacji Radomskiej. Nie zabraknie też wątków związanych z Trybunałem Skarbowym, bitwą pod Guzowem, wydarzeniom potopu szwedzkiego. Następnie zwiedzający przejdą schodami kamienicy Gąski na pierwsze piętro. Tam przywita ich wnętrze gabinetu radomskiego historyka z przełomu XIX i XX stulecia Walerego Przyborowskiego. Kolejna sala przedstawi dzieje miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Dalej zwiedzający zapoznają się z wydarzeniami powstania styczniowego. Następnie przez stylizowane na zabytkowe, drzwi zwiedzający wejdą do „Apteki pod Białym Orłem”. Za apteką zobaczymy stylizowany na zabytkowy fotoplastykon. Tam na wygodnych pufach będzie można oglądać wszystkie stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Kolejna część ekspozycji poświęcona będzie gospodarce miasta w II połowie XIX wieku. Dalej zaprezentowany zostanie Radom w czasach I wojny światowej i duma radomian - ekspozycja poświęcona „Republice radomskiej”. Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które bez pomocy z zewnątrz odzyskało niepodległość. Stało się to już 2 listopada 1918 roku. Kolejna sala to Radom w dwudziestoleciu międzywojennym. W ostatniej, największej sali, zwiedzającym przedstawiony zostanie Radom w czasach okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu będzie także wyświetlany animowany film w 3D, który podsumuje dzieje Radomia od X wieku po czasy współczesne.
W Muzeum Historii Radomia będzie sklepik z pamiątkami. Dodatkową atrakcją ma być też dziedziniec, na którym można odpocząć wśród zieleni. Stanie tam rzeczywistych rozmiarów rzeźba „dzielnej radomianki”, z którą związana jest historia z czasów potopu szwedzkiego opisana przez Wespazjana Kochowskiego. Dziewczyna z Radomia uderzyła obłapiającego ją Szweda i nie została ukarana ponieważ nie pozwolił na to król Szwecji Karol X Gustaw, który nocował wówczas w jednej z kamienic, w których powstaje muzeum.
Po zakończeniu całej inwestycji będzie to jedno z najnowocześniejszych muzeów.