Nowy punkt szczepień przeciw COVID-19 w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu od poniedziałku 26 kwietnia będzie mieścił się w zaadaptowanym budynku po dawnej pralni. Będzie czynny 7 dni w tygodniu od godz. 8 do 20.
Budynek jest usytuowany z boku głównej siedziby szpitala, po lewej stronie od głównego wejścia. Drogę do niego wskazują drogowskazy poziomie i pionowe. Skompletowano już zespoły szczepienne. Pracowników będą wspierać studenci Wydziału Lekarskiego radomskiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
- MSS przygotował bazę, dzięki zaangażowaniu i pracy władz szpitala i pracowników. Jest bardzo dobra współpraca z UTH oraz WOT. Punkt jest gotowy, aby znacznie przyspieszyć akcję szczepień. Tu można byłoby szczepić 2 tys. osób dziennie, miesięcznie to już 60 tys. osób, w ciągu kilku miesięcy można by zabezpieczyć całą populację mieszkańców Radomia czy regionu, którzy chcą się zaszczepić. Czekamy na szczepionki, bo jest ich zbyt mało - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Przygotowano 5 stanowisk do szczepień i jedno stanowisko, gdzie dyżurować będą lekarze. - Zapewniam, że jeśli będziemy mieli czym szczepić, to będziemy pracować dłużej. Personel jest gotowy być tu, aż wykorzysta ostatnią dawkę. Chciałbym im podziękować za zaangażowanie. Dla nas to jest bardzo ważne, bo szczepienia będą skutkować tym, że mniej ludzi chorych z powodu COVID-19 będzie trafiać do szpitala. Czekamy na to, by jak najszybciej wrócić do normalnej pracy. Kolejka ludzi czekających na zabiegi, na diagnostykę innych chorób rośnie z dnia na dzień - mówi Tomasz Skura, prezes MSS.
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny uruchomił też nowy punkt wymazowy. Mieści jest obok SOR, w miejscu ambulatorium. Wymazy do badań w kierunku koronawirusa są tam pobierane 7 dni w tygodniu - w poniedziałki od 9.00 do 13.00, we wtorki od 10.00 do 14.00, w środy i piątki od 8.00 do 12.00, w czwartki od 15.30 do 19.30, w soboty od 13.00 do 17.00, a w niedziele od 16.00 do 20.00.
- Pacjenci mogą dostać wynik testu z tłumaczeniem na język angielski i niemiecki. To ważne przed wakacjami. Jeśli ktoś planuje urlop, takich wyników potrzebować będzie przy wyjazdach zagranicznych - wyjaśnia Ewa Golonka, naczelna pielęgniarka MSS.