W zrewitalizowanym obiekcie znajdzie się część kulturalna, biznesowa i edukacyjna. Kamienica zostanie otwarta dla gości najprawdopodobniej pod koniec sierpnia.
Prace związane z zagospodarowaniem kamienicy Deskurów są już bardzo zaawansowane. - Projekt realizowaliśmy kilka lat. Zgodnie z obietnicą stopniowo przywracamy radomianom Miasto Kazimierzowskie. Odnowiony jest już ratusz, który działa od jesieni 2019 roku, a teraz skupiamy się tym, co będzie się działo w kamienicy Deskurów. Przed nami kolejne plany. Myślimy, co zrobić z płytą radomskiego Rynku. Chcemy, by było to atrakcyjne miejsce, które swoją ofertą będzie przyciągało zarówno mieszkańców Radomia, jak i gości z zewnątrz. 26 kwietnia radomscy radni zabezpieczyli pieniądze w budżecie na całkowite wyposażenie kamienicy Deskurów - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
Zagospodarowaniem strefy kultury zajmuje się Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska". W planach ma utworzenie stałej wystawy pod roboczym tytułem: "Przemysł, siła miasta". Wystawa będzie się składać z kilku części. Rozpocznie się od radomskiej ulicy. Potem zwiedzający będą mogli zajrzeć na radomskie podwórko. Kolejnymi elementami ekspozycji będą: mieszkanie, fabryka, sklepik przyfabryczny. Powstaną też trzy dodatkowe sale przeznaczone do realizacji warsztatów muzealnych i prowadzenia prac badawczych.
- Planujemy organizację spotkań tematycznych opartych na zasadach łączenia pokoleń. Zwiedzanie wystawy to zabawa, szukanie ukrytych haseł, odgadywanie zagadek, odkrywanie kolejnych sekretów. Ekspozycja ma być nietypową wizytówką reklamową miasta, zapowiedzią tego, co w Radomiu można odkryć - wyjaśnia Justyna Górska-Streicher, dyrektor ośrodka.
Resursa Obywatelska zleci także opracowanie scenariusza stałej wystawy poświęconej losom Radomia po 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń Czerwca`76. - Chcemy, aby była to bardzo nowoczesna ekspozycja. Będzie zlokalizowana na poziomie - 1, gdzie mamy nowoczesną salę ekspozycyjną. Na jej przygotowanie będziemy się starali pozyskać fundusze unijne - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.
W strefie edukacji, zarządzanej przez Centrum Organizacji Pozarządowych, znajdą się sale konferencyjne do szkoleń i prezentacji, sala do warsztatów teatralnych, sala sportowa, biblioteka społeczna, sala do zajęć plastycznych oraz pomieszczenia komputerowe. - Zainteresowanie jest bardzo duże i mamy ze strony organizacji pozarządowych bardzo różnorodne propozycje. To są organizacje zarówno pomocowe, pracujące z dziećmi, jak i te, które prowadzą działalność sportową i artystyczną. Jestem przekonany, że za kilka miesięcy to miejsce będzie tętniło życiem - wyjaśnia M. Tyczyński.
Na poddaszu kamienicy będzie część biznesowa. Mają tu powstać powierzchnie biurowe dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Patio kamienicy będzie przeznaczone na organizację wydarzeń społecznych.