Nowy numer 23/2021 Archiwum

Nocne zwiedzanie w Opocznie

Muzeum Regionalne w Opocznie w najbliższą sobotę 15 maja zaprasza do nocnego zwiedzania w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Opoczyńskie muzeum otwarte będzie dla zwiedzających od godz. 16 do północy. Muzealnicy przygotowali szereg atrakcji. Zapraszają po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Wstęp wolny.

Podczas Nocy Muzeów można będzie zwiedzić wystawy stałe: "Historia i początki Opoczna", "II wojna światowa w regionie opoczyńskim", "Historia statku MS Hubal", "Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne", "Rzeźba ludowa regionu opoczyńskiego", "Zwyczaje i obrzędy doroczne", "Rekonstrukcja wnętrza chaty opoczyńskiej" oraz "Opoczyński strój ludowy".

Muzealnicy przygotowali wystawę czasową: "Ptaki i ssaki Polski" ze zbiorów Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawa została zaaranżowana tak, aby każde z eksponowanych zwierząt zaprezentowane zostało we właściwym dla siebie środowisku. Jest więc odtworzone środowisko leśne, wodne czy polne. Na wystawie znalazło się około 50 gatunków ptaków i kilkanaście gatunków ssaków, m.in. łoś, dzik, ryś, bóbr, czapla, łabędź biały, kormoran.

Podczas Nocy Muzeów będą wyświetlane filmy historyczne i etnograficzne dotyczące historii i kultury regionu opoczyńskiego, w tym najnowsze materiały przygotowane przez muzeum. Można będzie kupić wydawnictwa regionalne przygotowane przez muzeum i płyty CD z tradycyjną opoczyńską muzyką ludową, w wykonaniu m.in. Kapeli Kosylaków czy Juliana Jarząba. Będzie także możliwość zakupu wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, a w kąciku prasy historycznej i regionalnej miłośnicy historii regionalnej za darmo będą mogli zaopatrzyć się w wiele ciekawych tytułów prasowych o bardzo różnorodnej tematyce, od kultury ludowej do historii wojskowości.

Nocne zwiedzanie w Opocznie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama