Ruszył nabór do 6. edycji programu "Wspólnie dla dziedzictwa"

Wnioski można składać online do 21 czerwca do godz. 15. Budżet programu na rok 2021 wynosi 1 mln zł.

O dofinansowanie działań na rzecz ochrony i opieki nad zabytkami, tradycjami, obrzędami oraz tradycyjnym rzemiosłem stanowiącymi integralną część tożsamości społeczności lokalnych, mogą ubiegać się wszystkie organizacje pozarządowe.  Aplikacje należy składać za pomocą platformy informatycznej: https://witkac.pl/Account/Login. Przed wysłaniem aplikacji, należy uważnie zapoznać się z warunkami ubiegania się o dofinansowanie zawartymi w Regulaminie Programu. Wskazówki do prawidłowego wypełnienia wniosku oraz wszystkie niezbędne informacje i dokumenty dostępne są na stronie Instytutu: https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Konkursy/WSPOLNIE-DLA-DZIEDZICTWA/

Wnioskodawcami programu "Wspólnie dla dziedzictwa" na rok 2021 mogą być organizacje pozarządowe, które chcą realizować projekty polegające m.in. na identyfikowaniu i dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego), wzmacnianiu praktyk społeczno-kulturowych, np. tradycji rękodzielniczych, upowszechniania umiejętności (rzemieślniczych, budowlanych), ale także realizujące działania edukacyjne i popularyzujące widzę na temat wartości dziedzictwa oraz promocji dobrych praktyk w zakresie poszukiwania zabytków zgodnie z obowiązującymi procedurami i zasadami ochrony dziedzictwa archeologicznego. O dofinansowanie mogą również starać się projekty mające na celu prace porządkowe i zabezpieczające przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków lub ujętych w gminnych ewidencjach zabytków.

W tegorocznym naborze katalog dopuszczalnych prac przy zabytkach został rozszerzony o część prac porządkowych i zabezpieczających, noszących znamiona konserwacji zabytków. Również grupa dopuszczonych wnioskodawców uległa rozszerzeniu - teraz o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie organizacje pozarządowe, w tym chociażby Koła Gospodyń Wiejskich czy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, którym bliskie są działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Cel programu "Wspólnie dla dziedzictwa" pozostaje niezmienny: wzmacnianie społecznego zaangażowania w ochronę dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystanie jego wartości dla rozwoju społecznego, obecnych i przyszłych pokoleń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..