Nowy numer 17/2024 Archiwum

Mobilny punkt wymazów DRIVE THRU w Radomiu kończy działalność

Powód: brak chętnych na wymazy na COVID-19.

Po prawie siedmiu miesiącach pracy na wysokich obrotach piątek, 21 maja, będzie ostatnim dniem działalności mobilnego punktu poboru wymazów DRIVE THRU na radomskim Sadkowie.

Punkt uruchomiony został pod koniec października zeszłego roku, kiedy funkcjonujące w Radomiu miejsca poboru stały się niewydolne. Decyzję o uruchomieniu mobilnego punktu poboru wymazów podjął Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Od 22 października 2020 roku do 21 maja 2021 roku z punktu skorzystało ponad 18 tysięcy osób. Początkowo punkt działał dwuzmianowo i obsługiwało go 20 żołnierzy. Kiedy sytuacja została opanowana na tyle, by pracować na jedną zmianę, służbę na DRIVE THRU pełniło 10 żołnierzy. Jednak dopiero pod koniec kwietnia można było zmniejszyć liczbę dyżurujących tu żołnierzy do 7.

- Te statystyki pokazują, jak bardzo potrzebny mieszkańcom Radomia i regionu był ten punkt, jednak zorganizowanie go z dnia na dzień było nie lada wyzwaniem - mówi ppłk Łukasz Baranowski, zastępca dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Zorganizowanie punktu w tak krótkim czasie było nie lada wyzwaniem. Jednak podołaliśmy i przez ponad pół roku służyliśmy lokalnej społeczności sprawnym i profesjonalnym pobieraniem wymazów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Bardzo mnie` cieszy tak pozytywny odzew wśród osób, które korzystały z punktu. Napływało do nas wiele pozytywnych opinii dotyczących profesjonalizmu, wysokiej kultury osobistej i dobrej organizacji punktu - mówi ppłk Łukasz Baranowski.

W punkcie służbę pełnili żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty, którzy z pozytywnym wynikiem ukończyli szkolenie dotyczące poboru wymazów w Rembertowie oraz kurs pierwszej pomocy. O ich wzorowym przygotowaniu do pełnionego zadania świadczyć może fakt, że jednego dnia potrafili pobrać nawet 468 wymazów.

Punkt DRIVE THRU był również sporym przedsięwzięciem logistycznym, ponieważ cała procedura odbywała się bez opuszczania samochodu przez osoby badane. Miasteczko kontenerowe składało się z pięciu punktów kolejno pokonywanych przez pojazd. Były to: miejsce wyczekiwania, strefa ewidencji, strefa poboru wymazów, strefa wyczekiwania z wywiadem medycznym oraz strefa dekontaminacji. Pobrane próbki przekazywane były do laboratorium PSSE w Radomiu i poddawane badaniom diagnostycznym.

- Dzisiaj kończymy funkcjonowanie tego punktu. Mnóstwo osób jest już zaszczepionych, ale jeśli w przyszłości będzie taka potrzeba, aby ten punkt został ponownie uruchomiony, to na żołnierzy obrony terytorialnej możecie państwo liczyć. Nasze motto brzmi "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Więc na pewno was nie zostawimy w potrzebie - zapewnia płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej:

Przypomnijmy, że żołnierze 6 MBOT aktualnie obsługują ulokowany przy ul. Dębowej w Radomiu mobilny punkt szczepień. Wpierają również szczepienia prowadzone przy ul. Bluszczowej w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy