Kapituła uhonorowała statuetką i dyplomem ks. dr. Adama Orczyka.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie przyznała ten tytuł po raz trzeci. Jak wyjaśnia Teresa Sobczak, dyrektor placówki, przyznano ten tytuł ks. Orczykowi za zaangażowanie i troskę o dobro biblioteki, tworzenie tego miejsca, za współpracę w kształtowaniu nawyku obcowania z książką, za propagowanie wiedzy o słowie pisanym oraz za bezinteresowne wsparcie w formie darów książek, szczególnie swojego autorstwa.
Ks. Adam Orczyk pochodzi z parafii Pawłów. Jest wykładowcą pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i kapelanem Radomskiego Centrum Onkologii.
Wśród gości obecnych na uroczystości był Marek Wojtas, wójt Gminy Pawłów, Maciej Bidziński, dyrektor GOKSiR-u, Przyjaciele Biblioteki z poprzednich edycji i panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. Ze względu na obostrzenia pandemiczne ograniczono liczbę zaproszonych osób.
Teresa Sobczak przedstawiła osobę ks. Adama Orczyka oraz jego dorobek pisarski. Statuetkę i dyplom wręczył Marek Wojtas.
Dziękując za wyróżnienie, ks. Orczyk wspominał czas pracy nad książkami tematycznie związanymi z historią gminy Pawłów: "Prymas Tysiąclecia patronem szkoły w Dąbrowie", "Zarys dziejów parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowie" oraz "Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich". - Książki te stanowią ogromną wartość, gdyż są jedynymi opracowaniami dotyczącymi gminy. Ks. Adam Orczyk podarował uczestnikom spotkania książki "Z historii Pawłowa i okolic w Górach Świętokrzyskich" z indywidualną dedykacją - mówi T. Sobczak i dodaje: - Biblioteka w swoich zasobach posiada wszystkie tytuły autorstwa ks. Adama Orczyka, które cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Ponadto dzięki hojności ks. Adama biblioteka wzbogaciła się o ponad 50 tytułów z dziedziny religioznawstwa, wychowania, historii oraz literatury pięknej. Teraz czytelnicy oczekują na spotkanie autorskie.
Podczas spotkania koncert na flecie poprzecznym dała Natalia Mendak, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej, a utwory Bułata Okudżawy zaśpiewał, grając na gitarze, Maciej Bidziński. Jako słodki poczęstunek przygotowano tort w formie książki.