Nowy numer 23/2021 Archiwum

W przeddzień beatyfikacji

Wystawę fotografii poświęconych kard. Stefanowi Wyszyńskiemu można oglądać na radomskim rynku.

Ekspozycja "Per Mariam Soli Deo - Przez Maryję samemu Bogu" została przygotowana przez Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, przy współpracy z Jasnogórskim Instytutem Maryjnym, z okazji zbliżającej się beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. W Radomiu jest prezentowana m.in. z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w mieście. Ekspozycja składa się z 17 plansz dokumentujących poszczególne etapy duszpasterstwa Prymasa Tysiąclecia. Można ją oglądać na radomskim rynku przez dwa tygodnie.

Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, które nigdy wcześniej nie były prezentowane.   Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, które nigdy wcześniej nie były prezentowane.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Wystawę otworzyli i zaprosili do jej oglądania Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego, oraz Adam Duszyk, wicedyrektor muzeum.

- Ekspozycja zorganizowana została w przededniu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, zaplanowanej na 12 września. Jest na planszach i będzie mogła wędrować po całej naszej mazowieckiej ziemi, ale przede wszystkim ziemi radomskiej - mówił L Ruszczyk.

Kuratorem wystawy jest A. Duszyk. - Muzeum im. Jana Malczewskiego w Radomiu wychodzi z nowym projektem, z wystawami plenerowymi. To będzie stały element. Zaczynamy od wystawy wyjątkowej, przygotowanej przez Instytut Prymasowski w Warszawie. Wystawa była pokazana tylko jeden raz na Jasnej Górze. Zapraszamy wszystkich radomian, aby przyszli na płytę rynku kazimierzowskiego. Ten rok jest rokiem wyjątkowym. 28 maja obchodziliśmy 40. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego, a 3 sierpnia będziemy obchodzić 120. rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka, męża stanu, wybitnego intelektualisty. Bardzo rzadko zwracamy uwagę na to, że jest on autorem setek publikacji naukowych dotyczących społecznej nauki Kościoła. Historia Radomia kard. Wyszyńskiemu też była bliska. Bardzo przejmował się losem robotników Radomskiego Czerwca 1976 roku - powiedział A. Duszyk.

Wystawa przedstawia fotografie znane, jak również te nigdy wcześniej niepublikowane. Bardzo ciekawe są komentarze zamieszczone na planszach. Ich autorem jest... św. Jan Paweł II.

- Postanowiliśmy z panem dyrektorem, że radomianie powinni dowiedzieć się czegoś więcej na temat prymasa Wyszyńskiego. Dlatego wychodzimy z ofertą wypożyczania wystawy parafiom. Dyrektor zaoferował, że jeśli parafia nie będzie miała możliwości transportu, to wystawę zawieziemy i zamontujemy - zapewnia A. Duszyk.

Na wystawę zaprasza Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.   Na wystawę zaprasza Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama