Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wernisaż w skansenie

Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek zaprasza na wystawę: „Papież napotkany. Obiekty upamiętniające postać Jana Pawła II w regionie radomskim”.

Wernisaż odbędzie się 11 czerwca o godz. 11 w spichlerzu z Wilkowa. Wystawa ma nam przybliżyć jak został zapamiętany papież Jan Paweł II na ziemi radomskiej.

- Prezentowana ekspozycja jest swoistą ilustracją, kontrapunktem do książki o tym samym tytule, wydanej w ubiegłym roku przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. W sposób właściwy dla narracji muzealnej, czyli poprzez ukazanie rzeczy i ich kontekstu kulturowego unaocznia zjawisko upamiętniania postaci Jana Pawła II w przestrzeni publicznej, sakralnej i domowej.

Jana Pawła II napotykamy wszędzie. Jest w mniej lub bardziej udanych kapliczkach, pomnikach, obrazach, jest w pamiątkach, często o charakterze „odpustowym”. Pozostał wśród nas w starych „wejściówkach” na Msze św., biletach, mapach z trasami przejazdów, zakładkach do książek, breloczkach samochodowych, tysiącach zdjęć. Pozostał przede wszystkim w naszych sercach – mówi Sebastian Klochowicz z MWR.

Papieża możemy także napotkać w dokumentach ludzi i organizacji, które próbowały mu szkodzić: w tajnych okólnikach wydawanych przez PZPR i materiałach operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.

Materiał, przedstawiony w książce, a później na wystawie jest owocem dwuletnich starań autora. Ciągle uzupełniany, ciągle oszlifowywany przez ostatni czas stał się centrum życia i zainteresowań kustosza Marcina Stańczuka. Wydaje się, że zaangażowanie autora przyniosło dobre, długo oczekiwane rezultaty.

 Patronat nad wydarzeniem objął bp Marek Solarczyk oraz Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama