W radomskim skansenie odbył się wernisaż wystawy "Papież napotkany. Obiekty upamiętniające postać Jana Pawła II w regionie radomskim".
Pamiątki związane z Janem Pawłem II oraz jego wizytami na terenie naszej diecezji można oglądać w spichlerzu z Wilkowa.
Gości przybyłych na wernisaż powitała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. Podziękowała wszystkim, którzy wspierali MWR przy realizacji tej ekspozycji, szczególnie jej pomysłodawcy Marcinowi Stańczukowi.
- Zanim powstała ta wystawa, kustosz Marcin Stańczuk przygotował publikację, która zdobyła wielkie uznanie, nie tylko w świecie kultury, ale również wśród wielu radomian, publicystów, za którą pan Marcin został nominowany do nagrody „Kaziki” - przypomniała dyrektor skansenu. - Pan Marcin włożył ogrom pracy, wielkiego zaangażowania, serca, w to, aby powstała zarówno publikacja, jak i ta wystawa. Mam nadzieję, że to, co państwo zobaczycie, będzie niezwykłym przeżyciem. Jan Paweł II pozostawił wiele śladów na ziemi radomskiej. Myślę, że warto dziś spojrzeć wstecz i powiedzieć mu: Dziękujemy, że byłeś razem z nami!.
Wernisaż odbywał się w kilka dni po 30. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu. Papież Polak gościł w tym mieście 4 czerwca 1991 roku
Wśród gości zaproszonych na wernisaż był ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia": – Pamięć o Janie Pawle II to nie tylko pamięć historyczna. Jest świętym Kościoła katolickiego. Pierwszy biskup radomski Edward Materski mówił, że święci są mocniejsi w niebie, niż byli tutaj na ziemi. My z Janem Pawłem II nie straciliśmy kontaktu. On jest naszym patronem, jest przewodnikiem naszej modlitwy, jest tym, do którego uciekamy się o wstawiennictwo, żyje w naszych sercach, żyje w Kościele. Dlatego bardzo ważne są wszystkie sposoby upamiętniania tego nadzwyczajnego człowieka, wielkiego humanisty, świętego papieża, który przez ponad 26 lat kierował Łodzią Piotrową, był Piotrem naszych czasów i pochodził z Polski. Tego faktu nie można zapomnieć, tym faktem trzeba ciągle ożywiać swoją wiarę, swoją duchowość. Dlatego tak ważne jest upamiętnianie, ono dzieje się na różne sposoby. W sposób duchowy w liturgii - Jan Paweł II jest wyniesiony na ołtarze, Fundacja, którą mam zaszczyt reprezentować, robi to przez stypendia edukacyjne od ponad 21 lat, promując papieskie nauczanie wśród młodych, a wielu z nich to nasi rodacy z ziemi radomskiej.
Ks. Kowalczyk pogratulował dyrektor skansenu i całemu zespołowi tej wspaniałej wystawy.
- Bardzo cenimy to, co zostało materialnego, jako pamięć o tym wielkim człowieku. Niech ta pamięć trwa, niech się rozwija i my, jako dorośli, i starsi, mamy obowiązek opowiadania tym, którzy dzisiaj się rodzą, czy się niedawno urodzili, o tym, czego doświadczyliśmy dzięki Bożej Opatrzności, dzięki tej postaci - podkreślił ks. Kowalczyk..
Jednym z patronów publikacji był biskup senior Henryk Tomasik, który nie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale do obecnych skierował list. Jego treść odczytała I. Jaroszek.