W radomskim skansenie odbył się wernisaż wystawy "Papież napotkany. Obiekty upamiętniające postać Jana Pawła II w regionie radomskim".
Swoimi wspomnieniami z pobytu Jana Pawła II podzielił się Jan Rejczak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. - To największe wydarzenie w historii Radomia. Przygotowywałem je od strony administracji publicznej, byłem wtedy wojewodą. To było dla mnie największe wyzwanie - mówił.
Wystawa, jako dopełnienie książki M. Stańczuka, opiera się na przedmiotach, które są gromadzone przez mieszkańców Radomia i regionu radomskiego.
- Jako etnograf i regionalista staram się zwiedzać region radomski, poznawać go i zauważyłem, że w przydrożnych kapliczkach, przy tej małej architekturze sakralnej, pojawiają się znaki obecności, takiej symbolicznej, Jana Pawła II w postaci różnych obrazków i innych dewocjonaliów. Spektrum moich zainteresowań to kultura duchowa i pobożność ludowa. Zacząłem zwracać na to większą uwagę. Pierwotnie chciałem zrobić wystawę fotografii upamiętniającą tego typu obiekty z wyposażeniem związanym z papieżem Polakiem. Później ten pomysł zaczął ewoluować. Okazało się, że ludzie mają na ten temat dość dużo do powiedzenia, ale mają też w swoich prywatnych zbiorach różne przedmioty związane z Janem Pawłem II. Powstał projekt książki.
Ta wystawa dokumentuje przedmioty, czasem pomijane, o których wie tylko właściciel i grono rodzinne. One budują tę sferę pamięci, także kultu Jana Pawła II i można w ten sposób zbudować przekrojowy obraz związków Jana Pawła II z regionem radomskim, którego charakterystyczne początki są już w latach 60. Na to zwróciliśmy uwagę - mówił Marcin Stańczuk, autor książki i kustosz wystawy.
Ekspozycję w Muzeum Wsi Radomskiej przy ul. Szydłowieckiej można oglądać do 3 października.