Zostali odznaczeni Medalami Prezydenta Miasta Radomia za budowanie pozytywnego wizerunku miasta.
Uroczystość odbyła się w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia". Laureatom medale wręczyła Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. Sylwetki wyróżnionych przybliżył Marcin Rusek z "Łaźni".
Ks. Stanisław Drąg urodził się w 1941 roku w Kałkowie. Po kilkuletnim pobycie na Ziemiach Odzyskanych w 1954 roku wraz z rodziną przyjechał do Radomia i tu się osiedlił. Ukończył LO im. Jana Kochanowskiego, Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu oraz historię sztuki ze specjalizacją konserwatora zabytków na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Malował od czasów szkolnych. W czasach studiów zintensyfikował swe pasje, choćby systematycznie uczestnicząc w ćwiczeniach plenerowych. Był pierwszym proboszczem parafii pw. św. Jadwigi Królowej i proboszczem w Grabowie nad Pilicą. Podczas wernisaży swoich wystaw bardzo często opowiada o wieloletniej fascynacji pisaniem ikon. Mówi, że ikony to kolorami pisane imię Boga, deski do nieba, wieczorna modlitwa desek. Tak naprawdę ikona zafascynowała ks. Drąga, dlatego że jest szczytem sztuki sakralnej i oknem do wieczności. Prowadzi również działalność edukacyjną w zakresie malarstwa.
Ks. Stanisław został odznaczony za napisanie 2000. ikony, za budowanie pozytywnego wizerunku miasta poprzez bogaty dorobek artystyczny, wybitny warsztat i pasję w zakresie tworzenia ikon oraz kształtowania wrażliwości radomian na różne formy sztuki, a w szczególności prawosławnej sztuki sakralnej.
- Cieszę się, że zauważono moją 53-letnią pracę pisania ikon. W wieku emerytalnym moja gorliwość się zwielokrotniła. Piszę dzień w dzień. Cieszę się, że Pan Bóg daje mi zdrowie, wzrok. To jest moja pasja życiowa, moja miłość do Pana Boga poprzez deski ikon - mówi laureat.
W Łaźni do 29 czerwca można oglądać wystawę ikon ks. Drąga.
Andrzej Mędrzycki urodził się w 1939 roku w Radomiu. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Studium Dziennikarskiego w Warszawie. Od początku lat 60. ubiegłego wieku był dziennikarzem lokalnych i krajowych mediów, komentatorem, sprawozdawcą sportowym ceniący sobie szczególnie warsztat radiowca. Użyczał głosu serii filmów historycznych o Radomiu. W 1960 roku zainicjował grupę poetycką "Radom 60". Kilkadziesiąt lat później liderował grupie poetyckiej "Eliksir". Cały czas pisał. Uznawany jest za tego, który w sposób szczególny potrafi dbać o kulturę języka. Jest jednym z inicjatorów powstania w Radomiu pomnika 72. Pułku Piechoty i inicjatorem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika mistrza olimpijskiego Kazimierza Paździora.
A. Mędrzycki został odznaczony za budowanie pozytywnego wizerunku Radomia poprzez wieloletnią pracę dziennikarską i szczególną dbałość o kulturę języka ojczystego oraz liczne działania na rzecz upowszechniania wiedzy na temat lokalnej historii.
- 80 lat życia człowieka to kawał czasu. Często dokonuję bilansu, próbuję dostrzec, co w moim dorobku istnieje. Jest tego sporo, ale przyznam się szczerze, że ambicje są większe od tego, co się zrobiło. W związku z tym chciałoby się jeszcze więcej w bliżej nieokreślonych obszarach, ale jeszcze chciałoby się zrobić coś więcej dla tego miasta, w którym się urodziło i w którym tyle lat przeżyło - powiedział laureat.
Z wnioskiem o nadanie medali wystąpił Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddział Radom.
- Ks. Drąg jest naszym członkiem od 2004 roku. Powiedział mi, że w tym roku będzie miał 2000. ikonę. Nauczył mnie i moją żonę pisania ikon. Od października napisałem ich 43 i piszę dalej. Pierwszą wystawę będę miał w Potworowie. Andrzej Mędrzycki bardzo dużo zrobił dla Radomia. Razem mają 160 lat. Życzę im 200 lat życia - mówi Andrzej Stefański, prezes Związku Piłsudczyków RP TPJP Okręg Radom.
Druga część uroczystości odbyła się w muszli koncertowej w Parku im. Tadeusza Kościuszki. Wystąpili Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor, oraz Męski Kameralny Kwartet Muzyki Cerkiewnej z Warszawy. O encyklopedii ikon opowiedziała Janina Durka.