Nagroda Świadek Historii dla RDLP w Radomiu

Tytuł i nagroda zostały przyznane przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu znalazła się wśród 6 laureatów IX edycji nagrody Świadek Historii.

Jest to wyróżnienie przyznawane instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierającym działania dotyczące edukacji historycznej, naukowe i wydawnicze IPN. Nagroda ma charakter honorowy. Przyznaje ją kapituła, której przewodniczy prezes IPN.

- Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Wręczono medale, pamiątkowe legitymacje i dyplomy. W imieniu RDLP w Radomiu nagrodę odebrał Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju - mówi Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu.

Zasługi i osiągnięcia RDLP w Radomiu, które spowodowały, że została zgłoszona do nagrody, podsumował podczas ogłoszenia werdyktu Filip Musiał. To łączenie dbałości o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. Dostrzeżona została organizacja i współorganizacja uroczystości upamiętniających wydarzenia historyczne, m.in. na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie.

O przyznaniu nagrody zdecydowały też projekty edukacyjne realizowane przez RDLP w Radomiu, takie jak m.in. "Las historii. Czy wiesz, że?" - strona internetowa i aplikacja mobilna poświęcone miejscom pamięci narodowej na terenie 23 nadleśnictw. Znaczenie miały też inicjatywy realizowane wspólnie z organizacjami patriotycznymi, jak utworzenie w byłej osadzie leśnej Klepacze na terenie Nadleśnictwa Starachowice Izby Partyzanckiej im. gen. Antoniego Hedy-Szarego i Izby Leśnej.

W zasięgu działania RDLP jest ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne: cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty z okresu powstania styczniowego, I i II wojen światowych, okresu powojennego, upamiętniające postacie zasłużone, a także inne miejsca historyczne.

- Jeden z naszych poprzedników, kolegów leśników, nasze lasy nazwał lasami nasiąkłymi krwią. Tu odbywały się walki, tu ginęli ludzie i tutaj, w te lasy, wsiąkała polska krew - przypomniał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..