Nowy numer 29/2021 Archiwum

Zostać katechetą

Dyplomy ukończenia Instytutu Teologicznego w Radomiu otrzymało 32 studentów

Zakończenie roku akademickiego odbyło się 16 lipca w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński, który dziękował dyrektorowi instytutu, wykładowcom i studentom. - Bardzo serdecznie dziękuję ks. prof. Stanisławowi Łabendowiczowi. Od lat ma wielką miłość do katechezy, do katechetów, do tej misji głoszenia Bożego Słowa. I z tej miłości i z tej troski urodził się Instytut Teologiczny w Radomiu, bo przecież były różnego rodzaju kłopoty i troski, a ks. profesor zawsze widział te potrzeby, chciał kształcić katechetów. Dziękuję wszystkim wykładowcom, że podejmują trud wykładów i formowania. Drodzy państwo, zdajecie sobie sprawę, że nauczanie religii to nie jest tylko przekazywanie wiedzy, że młodzi ludzie, jak nikt inny, mają jakąś intuicję, czują czy to tylko sucha wiedza, czy to płynie z serca, czy to jest wiara. To jest bardzo ważne, bo my tu nie robimy jakieś kolejnego zawodu, tylko chcemy głosić Ewangelię. To absolutnie priorytetowe i piękne - mówił bp Piotr.

Ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz, prof. KUL, wieloletni wykładowca katechetyki i szef kurialnych instytucji odpowiedzialnych za katechezę w diecezji radomskiej, od kilku lat widział pilną potrzebę kształcenia nowych katechetów świeckich. - Z roku na rok ubywa nam katechetów. Czas robi swoje. Ci, których kształciliśmy 30 lat temu, przechodzą powoli na emeryturę. Ubywa także księży. Potrzeba nowych zaangażowanych kadr - mówi ks. Łabendowicz.

Do 30 września trwa nabór na kolejny rok studiów w Instytucie Teologicznym w Radomiu, działającym pod patronatem Akademii Katolickiej w Warszawie. Instytut dla osób świeckich i sióstr zakonnych proponuje 5-letnie magisterskie studia teologiczno-katechetyczne i 3-semestralne podyplomowe studia teologiczno-katechetyczne z przygotowaniem pedagogicznym.

Ukończenie studiów teologiczno-katechetycznych z przygotowaniem pedagogicznym pozwala na:

  • uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela religii w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz szkołach średnich,
  • uzupełnienie przygotowania pedagogicznego i katechetycznego dla absolwentów teologii (np. brakujących przedmiotów katechetycznych oraz praktyk),
  • pogłębienie wiedzy teologicznej (dla osób, które nie są zainteresowane uczeniem religii w szkołach).

Dokumenty można składać do 30 września 2021 roku w sekretariacie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej (Radom; ul. Malczewskiego 1) lub w sekretariacie Instytutu Teologicznego w Radomiu (ul. Młyńska 23/25).

Kontakt: Instytut Teologiczny w Radomiu przy Akademii Katolickiej w Warszawie ul. Malczewskiego 1; 26-600 Radom. Telefon sekretariatu: +48 48 330 91 82.

Strona internetowa: http://itradom.eu/

email: sekretariatitr@onet.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama