Nowy numer 38/2021 Archiwum

Muzealny dziedziniec zyska nowy blask

Więcej zieleni, mini wirydarz, hotel dla pszczół i kurtyna wodna - to tylko kilka elementów, które pojawią się w mini ogrodzie botanicznym na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Umowa na remont dziedzińca została podpisana. Projekt wykonania mini ogrodu botanicznego na dziedzińcu Muzeum spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców województwa mazowieckiego i wygrał w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

- Cieszę się, że w naszym muzeum powstanie ogólnodostępne, piękne miejsce, w którym będzie można odpocząć i cieszyć się zielenią. Chcemy również, aby mini ogród botaniczny stał się przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, na które mamy wiele pomysłów. Jestem przekonany, że to miejsce przyciągnie wiele osób i zarówno dzieciniec jak i całe muzeum staną się razem mocno rozpoznawalnymi punktem na mapie Radomia - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Na dziedzińcu pojawią się ławki, będzie więcej kwiatów i zieleni.   Na dziedzińcu pojawią się ławki, będzie więcej kwiatów i zieleni.
Archiwum Muzeum im. J. Malczewskiego

Pierwszym etapem modernizacji dziedzińca była wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej, której podjęła się firma Kinga Rychter. W ramach zleconych prac, nowy wykonawca przygotuje mini wirydarz z kwietnymi rabatami roślin miododajnych, pojawią się także nowe nasadzenia, a zieleń i wewnętrzne mury okalające dziedziniec zostaną podświetlone. Na dziedzińcu pojawi się także „ściana wody”, czyli podświetlana deszczownica. Wykonawca został zobowiązany także do dostarczenia żeliwno-drewnianych ławek w stylu vintage oraz koszy na śmieci.

Na dziedzińcu swoje miejsce będzie miał również hotel dla pszczół murarek, bardzo często spotykanych w przydomowych ogrodach.Zmianie ulegnie także nawierzchnia dziedzińca. Kostka brukowa zostanie ułożona na nowo, tworząc zupełnie inny niż dotychczas wzór. Dodatkowo pojawią się elementy granitu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama