Nowy numer 38/2021 Archiwum

Po odpust zupełny do Skaryszewa

W niedzielę 25 lipca w skaryszewskim kościele świętowany będzie doroczny odpust, tym razem obchodzony w Roku Świętego Jakuba, patrona tej świątyni.

Kościół ten jest kościołem stacyjnym na polskim Szlaku Świętego Jakuba - od Warszawy przez Skaryszew do Krakowa, Zgorzelca i przez Niemcy, Francję do Hiszpanii do grobu świętego Jakuba. Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie jest jednym z kilkudziesięciu w Polsce, i jedynym w diecezji radomskiej, gdzie można uzyskać odpust zupełny z racji Roku Jakubowego. Polska jest jedynym krajem, który uzyskał ten przywilej.

Rok Święty Jakubowy, rok jubileuszowy, obchodzony jest, gdy święto św. Jakuba Apostoła przypada w niedzielę. Możliwość taka zdarza się, co 5, 6 i 11 lat. W Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny nie tylko za nawiedzenie grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także innego wyznaczonego kościoła, spełniając pozostałe warunki. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 roku, a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II.

Główne uroczystości w skaryszewskiej świątyni rozpocznie Msza św. o godz. 12., której przewodniczył będzie bp Marek Solarczyk.

Pielgrzymkę z Radomia do Skaryszewa, również w niedzielę 25 lipca, organizują Rycerze Kolumba z Rady 15216 im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu, działający przy parafii pw. MB Bolesnej. Pielgrzymi przejdą 17 km, trasa prowadzi przez las, bocznymi drogami z dala od większych dróg. Pielgrzymi wyruszą o godz. 12 sprzed radomskiej katedry. W Skaryszewie będą uczestniczyć w Mszy św. o godz. 17. Do udziału w pielgrzymce zaprasza ks. Gabriel Marciniak, kapelan Rady 15216, proboszcz parafii pw. MB Bolesnej. Osoby, które zechcą dołączyć do pielgrzymów, nie muszą się wcześniej zapisywać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama