Nowy numer 38/2021 Archiwum

Poczuli namiastkę Camino

Sprzed radomskiej katedry przeszła piesza pielgrzymka do kościoła św. Jakuba w Skaryszewie.

Świątynia w Skaryszewie leży na oficjalnym szlaku Camino, jednym w z wielu w Europie, które prowadzą do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Pana Jezusa.

Pielgrzymkę od kilku lat organizują Rycerze Kolumba z parafii MB Bolesnej na os. Obozisko i proboszcz ks. Gabriel Marciniak.

- W Hiszpanii i Portugalii, gdzie żywy jest kult św. Jakuba Większego, każdy rok, gdy wspomnienie apostoła przypada w niedzielę, obchodzony jest jako Rok Jakubowy. I wtedy wyjątkowym miejscem pielgrzymek jest jego grób w Santiago de Compostela. Oczywiście, pielgrzymki do tego miejsca różnymi szlakami rozsianymi w Europie trwają cały czas. Ja sam pielgrzymowałem do Santiago de Compostela kilkusetkilometrowymi szlakami. Mamy to szczęście, że w naszej diecezji jest Skaryszew i kościół pw. św. Jakuba, który leży na trasie jednego z takich jakubowych szlaków. Ponieważ mamy u nas takie miejsce, zrodziła się myśl, by zorganizować taką namiastkę Camino. Trasa to zaledwie kilkanaście kilometrów, ale za to do prawdziwego miejsca, leżącego na szlaku europejskiego Camino - mówi ks. Marciniak.

W tym roku na szlak wybrało się 30 osób. - Wyruszyliśmy sprzed katedry w południe 25 lipca. Nie było zapisów. Po prostu zapraszaliśmy chętnych. Szliśmy drogą nieco dłuższą niż ta, która prowadzi do Skaryszewa przez ul. Słowackiego. Tam jest 12 km. My wybraliśmy drogę przez Malczew, Sołtyków i Gębarzów - 5 km więcej, ale za to z dala od ruchu samochodów, wśród pięknej letniej przyrody. Po dotarciu do celu uczestniczyliśmy w wieczornej Mszy św. w skaryszewskiej świątyni - opowiada ks. Gabriel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama