Modlitewne spotkanie odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej koło Końskich.
Początek w sobotę, 7 sierpnia, o godz. 11. Do udziału zaprasza ks. Sławomir Grochala SAC, kustosz sanktuarium: - Zapraszamy w pierwszą sobotę sierpnia wszystkich czcigodnych księży proboszczów, wikariuszy i duszpasterzy wraz ze swoimi parafianami na Dzień Chorych. Zapraszamy na tę uroczystość szczególnie chorych, cierpiących, starszych, osoby opiekujące się ludźmi potrzebującymi pomocy. Będziemy modlić się przed Matką Bożą Wychowawczynią o łaskę zdrowia i umocnienie w chorobie i cierpieniu. Rozpoczęcie spotkania o godz. 11. wspólnym śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP oraz odmówimy Różaniec za chorych i cierpiących. O godz. 12. Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Podczas Eucharystii ks. Biskup zawierzy wszystkich chorych opiece Matki Bożej Wychowawczyni. Będzie możliwość przyjęcia sakramentu chorych. Na zakończenie będzie błogosławieństwo lekarstw. Po uroczystości zapraszamy - jak co roku - wszystkich na wspólną herbatę i ciasto przygotowane przez naszych parafian. Serdecznie zapraszam razem z duszpasterzami naszego sanktuarium.
Kult maryjny w Czarnej sięga początkami przełomu XVI i XVII, kiedy to mieszkańcom pracującym przy wypalaniu węgla drzewnego i wytopie rudy żelaza ukazała się Matka Boża. Najpierw została wybudowana mała kapliczka, w której umieszczono łaskami słynący obraz.
- Pochodzi on z przełomu XVI i XVII w. Namalowany został na wzór rzymskiego "Salus Populi Romani" (ocalenie ludu rzymskiego). Prymas Władysław Łubieński udzielił w 1763 r. zezwolenia na kult obrazu. Obraz odnowiono w latach 1990-1991 i w 1997 roku. Od lat dziewięćdziesiątych XX w. nosi tytuł: "Matka Boża Wychowawczyni", który został umocniony nauczaniem Jana Pawła II pod czas audiencji 27 listopada 1996 roku: "Szczególne dary, którymi Bóg napełnił Maryję, usposabiały Ją zwłaszcza do roli Matki i wychowawczyni. Maryja i Józef jawią się jako wzór wszystkich wychowawców". Szczęśliwą okolicznością był fakt, że te słowa wypowiedział Ojciec Święty po spotkaniu z księżmi pallotynami z Czarnej. W czasie pobytu w Radomiu, 4 czerwca 1991 roku, Jan Paweł II poświęcił korony przeznaczone dla cudownego obrazu. Uroczysta koronacja, na mocy zezwolenia Stolicy Apostolskiej, odbyła się 5 września 1999 r. Dokonał jej kard. Józef Glemp, prymas Polski, wraz z biskupami Edwardem Materskim i Janem Chrapkiem - wyjaśnia ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.