Ponad 3200 pątników uczestniczyło w 43. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Wśród nich był bp Marek Solarczyk.
Do Czarnej Madonny pielgrzymowali w 33 grupach - 5 grup w kolumnie opoczyńskiej, 3 w skarżyskiej, była 1 starachowicka i 24 radomskie. Było ponad 80 księży, ponadto siostry zakonne, alumni. Bardzo dużo osób zaangażowało się w służby medyczną, muzyczną, porządkową. Na pielgrzymi szlak wyruszyli też pątnicy z zagranicy - ze Słowacji, Anglii, Ukrainy i USA.
Biskup Solarczyk pielgrzymował w grupie 21 akademickiej. - Od strony fizycznej bardzo dobrze się pielgrzymowało. Oczywiście, jest zmęczenie, biorąc pod uwagę trasę, noclegi w namiocie i dość chłodne poranki, ale pielgrzymowanie to wyśmienita sprawa. Od strony duchowej mamy tajemnicę wspólnoty, przeżycia tego, co jest wyjątkowym darem pielgrzymki. Jest wielka radość, wielkie świadectwo wiary, oddania tych, którzy uczestniczą w pielgrzymce, i wielka nadzieja na to, co przed nami - powiedział ordynariusz.
Pielgrzymom na pątniczym szlaku towarzyszyło hasło: "Maryja nadzieją rodzin". - Ciszymy się, że w tym roku tak wielu ludzi wybrało się na pielgrzymi szlak - mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor pielgrzymki. - To, że wyszliśmy w deszczu, podkreślało pokutny charakter pielgrzymowania. Każdy następny dzień był coraz bardziej pogodny, pokazując na atmosferę miejsca, do którego zdążaliśmy - Jasną Górę. Wspólnoty grup umacniały się przez modlitwę, przez radość, przez dzielenie się świadectwem wiary. W tym roku, z racji obostrzeń, byliśmy bardziej niezależni, samodzielni. To spowodowało, że jeszcze bardziej widoczny był aspekt braterstwa w grupach i to, że mówimy do siebie: "bracie, siostro", nie było tylko pustymi słowami, ale znalazło przełożenie na postawy dzielenia się, podtrzymywania się na duchu, wspierania się w czasie drogi - dodaje.
Na Jasną Górę pątnicy dotarli 13 sierpnia. Dołączyli do nich uczestnicy pielgrzymek biegowej i rowerowych. Mszy św. na wałach jasnogórskich przewodniczył bp Solarczyk. Wśród koncelebransów był bp Piotr Turzyński.
- Dziękujemy, że Boża łaska nas tu przyprowadziła. Dziękujemy za wstawiennictwo i orędownictwo Matki Najświętszej. Dziękujemy za to, że ten czas mogliśmy przeżyć i doświadczyć piękna wspólnoty wiary i Kościoła wpisanego w modlitwę, we wspólną drogę, w refleksję, we wspólnotę trudu. Tak wiele darów i tajemnic - mówił w homilii bp Solarczyk.
Biskup Marek nawiązał w homilii do Jasnogórskich Ślubów Narodu, 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze podczas Światowych Dni Młodzieży i do tego, że w marcu przyszłego roku przypadnie 30. rocznica istnienia diecezji radomskiej. - Chcemy dziękować za to wszystko, co Bóg nam ofiarował poprzez Maryję. Za to wszystko, co jest wielkim darem tej oblubieńczej miłości Pana Boga wpisanej w życie każdego z nas. Każdy nasz krok, każda modlitwa, każda rozmowa, każdy sakrament pokuty, każda Eucharystia, tak wiele adoracji Najświętszego Sakramentu na naszej pielgrzymiej drodze przecież jest znakiem, że tajemnica tego umiłowania Boga w naszej diecezji trwa, ale chcemy ją odnowić poprzez śluby - mówił ordynariusz.
Homilia bp. Solarczyka:
Po homilii nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu, których tekst w komunistycznym więzieniu przygotował kard. Stefan Wyszyński, a które zostały wygłoszone 65 lat temu na Jasnej Górze.
Po Mszy św. grupy pielgrzymki radomskiej wchodziły do kaplicy Cudownego Obrazu.
Ksiądz Kszczot dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania i przebieg pielgrzymki. - Lista jest bardzo długa. Przede wszystkim dziękuję ks. Krzysztofowi Bochniakowi, mojemu zastępcy, który mocno zaangażował się w przygotowania i przebieg pielgrzymki od strony logistycznej. Dziękuję ks. prał. Albertowi Warso z zespołem za przygotowanie materiałów i za pełnienie funkcji ojca duchownego pielgrzymki. Dziękuję bp. Markowi Solarczykowi, który przeżywał rekolekcje w drodze razem z nami i wszystkim kapłanom, kierownikom kolumn i przewodnikom grup, bo organizacja była w tym roku trudniejsza niż w poprzednich latach - mówi ks. Mirosław.
Nie byłoby możliwe zorganizowanie pielgrzymki bez grona osób świeckich. - Jeśli chodzi o służby medyczne, podziękowanie składam na ręce szefowej pani dr Lucyny Wiśniewskiej. Dziękuję dyrektorowi Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu Piotrowi Kowalskiemu, który użyczył sanitarki, oraz firmie transportu medycznego Deltamed. Dziękuję leśnikom, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego za szkolenia dla kierujących ruchem. Dziękuję policji, strażom miejskim, strażakom, dyrekcjom szkół, liderom, służbom porządkowym, muzycznym oraz księżom i wiernym, którzy przyjmowali nas na trasie i pomagali pielgrzymom - wylicza ks. Kszczot.