Dziękowano Bogu za Jego dary, za zebrane plony, za chleb.
Eucharystii sprawowanej na terenie skansenu przewodniczył bp Marek Solarczyk. Współkoncelebransami byli ks. Mirosław Kszczot i ks. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom. Prośbę o przewodniczenie Eucharystii skierowali do ordynariusza starostowie dożynek Marzena Kołacz-Rosołowska oraz Grzegorz Kołacz.
Rozpoczynając Eucharystię biskup powiedział: - Dziękujemy Bogu, dziękujemy wam, dziękujemy wszystkim tym, którzy się przyczyniali, aby to wielkie dzieło żniw, tego wszystkiego, co jest wpisane w waszą codzienną troskę, w waszych gospodarstwach, aby Pan Bóg błogosławił. Aby to dobro mogło być przekazywane innym, aby potrafili jak najlepiej korzystać z plonów ziemi i w ten sposób również wyrażać szacunek dla waszej pracy, waszego poświęcenia i składać uwielbienie, i dziękczynienie Bogu, nie tylko w tych dożynkach, ale całym naszym życiem za całe Jego dary.
Nawiązując w homilii do czytanej Ewangelii biskup zaznaczył: - Chcemy ten plon, ten chleb z tegorocznych zbiorów, zjeść czystymi rękami. To jest właśnie to, co dzisiaj wyrażamy - naszą wdzięczność dla Boga, naszą wdzięczność, szacunek i uznanie dla tych, dla was, dzięki komu ten chleb był możliwy do wypieczenia. Wielkie zaproszenie, aby nic nie uronić, bo to jest owoc ludzkiego poświęcenia i znak Bożej opieki, i zaproszenie, i wezwanie do tego, aby dar służył nam, służył innym, służył wspólnocie w której się znajdujemy. Jak wiele tutaj pojawia się refleksji i powinno się pojawiać. I o to się dzisiaj módlmy, i tego życzę każdemu z nas, aby ta Eucharystia w czasie tych dożynek, to wszystko, co się będzie za chwilę działo - jak zawsze czasie każdej Mszy św. - wyrażało tak naprawdę w święcie Chleba Wiecznego, żeby było dla nas zaproszeniem. Abyśmy dziękując za ten chleb doczesny, tegoroczny, za tych, którzy potrafili z taką troską, z takim oddaniem, nie tylko ze słowami na ustach, ale z gorącymi sercami i z otwartością, i jednością przeżywać, i nieść, a Bóg będzie błogosławił.
Starostowie dożynek Marzena Kołacz-Rosołowska oraz Grzegorz Kołacz przekazali bochen chleba Rafałowi Rajkowskiemu (z prawej).Muzyczną oprawę Eucharystii zapewnił Zespól „Skaryszewianki”.
Po Mszy św. biskup poświęcił dożynkowe wieńce i chleby upieczone z tegorocznego ziarna. Odbył się również obrzęd dzielenia się chlebem.
Rolnikom za codzienny trud podziękował Rafał Rajkowski, wicemarszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Starostowie dożynek przekazali na ręce wicemarszałka chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, z prośbą, aby dzielił go mądrze i sprawiedliwie. Uzyskali zapewnienie, że będzie dzielony sprawiedliwie, tak, aby nikomu go nie zabrakło.
Starostowie dożynek wywodzą się z rodzin o wielopokoleniowych tradycjach sadowniczych. Są absolwentami SGGW Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ze specjalnością sadowniczą. Oboje prowadzą gospodarstwo sadownicze w gminie Błędów, w powiecie grójeckim. Tak się złożyło, że państwo Marzena i Grzegorz Kołaczowie w dniu dożynek obchodzili swoja pierwsza rocznicę ślubu. Z tej okazji uczestnicy uroczystości odśpiewali im 100 lat.
Dożynkowe wieńce poświęcił bp Marek Solarczyk.Do obecnych na uroczystości zwróciła się także Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej: - Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj w Muzeum Wsi Radomskiej odbywają się Dożynki Województwa Mazowieckiego. To niebywały dzień dla nas, dla pracowników muzeum. Z wielką radością przygotowywaliśmy to dzisiejsze święto. Msza św., której przewodniczył biskup, wyraziła wiele pięknych słów podziękowań za wasz trud, za waszą pracę. Ten rok nie był dobrym rokiem. Były upały, późnej gradobicia, a wy mimo wszystko z ogromnym zaangażowaniem pracowaliście na swojej roli, bo jesteście dobrymi gospodarzami województwa mazowieckiego. Dlatego tak bardzo serdecznie wam za to dziękuję. Dyrektor przypomniała, że kilka dni wcześniej wręczane były dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich. Przyjechało ponad 120 kół. - Dzięki tym środkom finansowym przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego mogą realizować swoje działania, czyli kultywowanie naszej tradycji narodowej, ludowej. Jako etnografowie pracujący w skansenie wiemy, jak ważne jest to, aby pamiętać o swojej przeszłości, bo gdy o niej zapomnimy na pewno nie będzie przyszłości. Wierzę, że dzięki wam zawsze będziemy wiedzieli, gdzie są nasze korzenie, mimo to, że jest postęp cywilizacyjny i na pola wyjeżdżają przepiękne sprzęty - podkreśliła I. Jaroszek.
Ważnym punktem oficjalnej części uroczystości był wybór najpiękniejszych wieńców dożynkowych. Komisja oceniała oprócz wyglądu zewnętrznego wieńca jego walory estetyczne, kompozycję, dobór barw, kształt bryły, a także różnorodność naturalnych materiałów wykorzystanych w wieńcu. Puchary, nagrody i dyplomy wręczali: Rafał Rajkowski, Ilona Jaroszek oraz bp. Marek Solarczyk. Pierwsze miejsce zajął wieniec przygotowany przez powiat zwoleński.
Po części oficjalnej, którą prowadziła Magdalena Gliszczyńska z Radia Plus Radom. na scenie prezentowali się: Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki”, Stowarzyszenie Seniorów „Kontrast” i Warszawskie Combo Taneczne z towarzyszeniem kapeli Zdzisława Kwapińskiego.
Na scenie „Pod dębem” do tańca zagrały kapele Adama Tarnowskiego i Piotra Bińkowskiego oraz Bronisława Machla i Tomasza Stachury.
Ponadto na przybyłych gości czekały stoiska instytucji okołorolniczych, stoiska członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Mazowsze”, Eko ryneczek, stoiska twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich, edukacyjny plac zabaw dla dzieci „Mała wioska”.