Nowy numer 38/2021 Archiwum

Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Radomiu ma 20 lat

W tym czasie pracownicy znaleźli nowe domy dla ponad 500 dzieci i przeszkolili 900 rodzin do tworzenia różnych form pieczy zastępczej.

Katolicki Ośrodek Adopcyjny przy Caritas Diecezji Radomskiej, którego siedziba mieści się w Radomiu przy ul. Kościelnej 3,  został powołany dekretem bp. Jana Chrapka 8 września 2001 roku. - Od tamtej pory w różnym składzie jako pracownicy ośrodka staramy się realizować misję, jaką jest pomoc dziecku osieroconemu, dziecku pozbawionemu możliwości dorastania i wzrastania w pełnym, bezpiecznym domu - mówi Elżbieta Stolarczyk, dyrektor ośrodka. - 8 września to bardzo wymowna data, ponieważ tego dnia są urodziny Maryi, czyli urodziny naszej Matki. Nie moglibyśmy sobie wybrać lepszej daty, ponieważ to się idealnie wpisuje w naszą misję. Nasze dzieci potrzebują matki i ojca, potrzebują serca, potrzebują domu - dodaje dyrektorka.

E. Stolarczyk jest czwartym dyrektorem. Wcześniej byli nimi: Honorata Trzaskalska, Andrzej Gołębiowski i Bożena Bardziak. - Miałam to szczęście, że pracowałam prawie ze wszystkimi dyrektorami. Ośrodek to jest właściwie nasze wspólne dziecko, wszystkich, którzy tutaj przez te 20 lat pracowali. Tworzyliśmy strukturę pracy tak, aby w całej tej istocie najważniejszym było dziecko - mówi obecna szefowa.

Obecnie w ośrodku pracują 4 osoby. Oprócz E. Stolarczyk jest dwóch psychologów - Anna Nowak i ks. Konrad Wójcik oraz pedagog - Justyna Bartosiak.

- To jest bardzo piękna praca, a zarazem bardzo trudna, bo z każdej strony pracujemy z człowiekiem i dla człowieka, i na rzecz człowieka. Nasze rodziny otwierają się, przychodzą tu po to, żeby podzielić się swoją miłością, ale też, żeby zyskać tę miłość. Staramy się wspierać osoby dorosłe, które rzeczywiście otwierają swoje serca, domy, robią wszystko, żeby stworzyć dla dzieci bardzo dobry, bezpieczny, stabilny, rozwojowy dom. Z drugiej strony wspieramy dziecko, które zostało już tak poranione, nie ma szans wzrastania w naturalnym środowisku, ale bardzo potrzebuje tego naturalnego środowiska, potrzebuje stabilnej, trwałej, ale przede wszystkim kochającej rodziny. W swoich działaniach staramy się codziennie o tym pamiętać. Kierujemy się takim mottem życiowym bp. Chrapka: Idź przez życie tak, aby ślady po tobie zostawały - wyjaśnia E. Stolarczyk.

Pracownikom zależy, by nie brakło dobrych ludzi z otwartymi sercami. - My, pracownicy, jeżeli nie będziemy mieć mądrych, fajnych kandydatów, nie zrobimy sami nic. Jubileusz to bardzo dobry czas, żeby wszystkim, którzy pracowali w ośrodku adopcyjnym przez te 20 lat serdecznie i gorąco podziękować i pokłonić się w ich stronę, ponieważ to jest naprawdę nasze wspólne dzieło - podkreśla E. Stolarczyk.

Ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej, mówi, że przez ten czas wiele osób pracowało w ośrodku, ale jedna osoba pracuje praktycznie od początku. Jest to obecna dyrektorka Elżbieta Stolarczyk. - Przez ten czas dokonało się wiele adopcji, wiele osób uzyskało tutaj pomoc, bo nasz ośrodek nie tylko prowadzi szkolenia dla rodzin adopcyjnych, ale również prowadzi szkolenia dla tych, które chcą być rodzinami zastępczymi. Jestem bardzo wdzięczny i byłym pracownikom, i obecnym za ten wkład i za to serce, które wkładają w pracę z ludźmi, bo to nie jest łatwa praca - długie godziny rozmów, często dalekie wyjazdy na spotkania rodziców z przyszłymi dziećmi. Jestem też wdzięczny za pracę, którą wykonują cały czas, bo mimo tego, że adopcja się dokonała, to jednak nasi pracownicy mają cały czas kontakt z osobami, które adoptowały dzieci - mówi ks. Drabikowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama