- Jesteśmy tutaj, aby dzisiaj oddać hołd szczególnie tym wszystkim bohaterom, którzy stanęli do walki z sowieckim najeźdźcą. Wiemy jednakże, że ich ofiara nie była jedyną - powiedział ks. mjr Łukasz Józef Hubacz.
Uroczystości z okazji 82. rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę rozpoczęły się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. List od Wojciecha Skurkiewicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, odczytał Paweł Dycht. "Obowiązkiem nas wszystkich jest upowszechnianie wiedzy o dramacie II wojny światowej, o tragicznych i złożonych losach żołnierzy oraz ludności polskiej, a szczególnie pielęgnowanie pamięci o żołnierzach, którzy byli uosobieniem nadziei i symbolem bohaterskiej walki o wolność i niepodległość ojczyzny" - brzmiał fragment listu.
Głos zabrał także Radosław Witkowski, prezydent Radomia: - Oddajemy dziś hołd wszystkim ofiarom zbrodni, pamiętamy jednocześnie, że ten bezmiar okrucieństwa przez całe dziesięciolecia był skrzętnie ukrywany. Komunistyczne władze negowały nawet te najbardziej oczywiste, udokumentowane fakty, a rodziny ofiar sowieckiego terroru przez laty szukały prawdy o losie swoich najbliższych.
Oddając hołd ofiarom napaści, prezydent podkreślił, że pamięć o wielkiej tragedii polskiego narodu powinna być przestrogą dla kolejnych pokoleń. Zaś rolą współczesnych Polaków i Europejczyków jest dbanie o to, aby poświęcenie setek tysięcy bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli z realnymi okupantami, nie zostało zmarnowane. - Wspominając tragiczne wydarzenia sprzed 82 lat, zdajemy sobie sprawę, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są realne sojusze międzynarodowe, oparte na wzajemnym szacunku, przywiązaniu do praworządności i odpowiedzialności za wspólną przyszłość. Tę siłę w XXI w. daje nam właśnie przynależność do rodzin państw Unii Europejskiej. Obecnie kluczowe jest to, aby Polska na arenie międzynarodowej była postrzegana jako państwo otwarte, nowoczesne, demokratyczne, które wywiązuje się z zawartych umów i przestrzega prawa. Musimy pamiętać, że nasz kraj będzie silny europejską solidarnością. Niech pamięć o wielkiej tragedii polskiego narodu będzie przestrogą dla kolejnych pokoleń. Pamiętajmy, że wolność, która została wywalczona w tak tragicznych okolicznościach, nie jest dana raz na zawsze - podkreślił prezydent Witkowski.
Podczas uroczystości na cmentarzu został odczytany Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a pod pomnikami zamordowanych przez NKWD oraz przed pomnikiem w hołdzie więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.
W południe w kościele garnizonowym podczas Mszy św. modlono się w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie.
Wieczorem na cmentarzu przy ul. Limanowskiego odbyło się nabożeństwo - Droga Krzyżowa Męczeństwa Narodu Polskiego. Organizatorem było Duszpasterstwo Wojskowe Garnizonu Radom - ks. mjr Łukasz Józef Hubacz, proboszcz parafii garnizonowej w Radomiu oraz ks. ppor. Piotr Woszczyk, kapelan 62 Batalionu Lekkiej Piechoty, przy szczególnej współpracy z 42 Bazą Lotnictwa Szkolnego oraz 6 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich, uczniów oraz mieszkańcy Radomia. W ramach przejść pomiędzy stacjami poszczególne delegacje służb podejmowały niesienie krzyża. Rozważania zostały przygotowane przez ks. ppor. Woszczyka.