Mszy św. w tej intencji, w rocznicę śmierci sługi Bożej, przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Eucharystia sprawowana była w rektoralnym kościele pw. św. Józefa w Kozienicach, w sąsiedztwie pokoju, w którym 17 września 1927 r. zmarła założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
- To nasze doroczne, 7. spotkanie, podczas którego modlimy się o wyniesienie na ołtarze założycielki naszego zgromadzenia. Dziękujemy wszystkim za obecność, modlitwę i pomoc w realizacji tego dzieła, jakim jest prowadzenie procesu beatyfikacyjnego matki Kazimiery. Dziękujemy, że naszej modlitwie przewodniczy bp Solarczyk, jak wcześniej przewodniczył tym modlitwom bp Henryk Tomasik - mówiła s. Lucyna Czermińska, postulatorka procesu z ramienia sióstr franciszkanek od cierpiących.
- Przywołujemy tajemnicę świętości matki Kazimiery, prosząc, aby ona została objawiona i ogłoszona przez akt beatyfikacji. Stajemy w tym szczególnym dniu dla zgromadzenia, dla całej rodziny franciszkańskiej, kiedy wspominamy dzień jej śmierci, który przypada w liturgiczne święto otrzymania stygmatów przez św. ojca Franciszka - powiedział na rozpoczęcie liturgii bp Solarczyk, a w homilii podkreślił, że każda tajemnica cierpienia jest swoistym stygmatem, który jest na ciele świata.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Proces kanonizacyjny matki Gruszczyńskiej, zakończony na poziomie diecezjalnym, prowadzony jest dalej w Watykanie. Czuwa nad nim, jako postulator, ks. prał. Albert Warso, kapłan diecezji radomskiej, pracownik Kongregacji Nauki Wiary. - W tym roku, na początku czerwca, sprawa kanonizacji matki Kazimiery weszła na konwent teologów, konsultorów Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. To takie gremium, które pracuje nad złożonym przez nas positio, dotyczącego heroiczności cnót kandydatki na ołtarze. Warto przypomnieć, że pierwsze gremium, które badało tę sprawę, to było kolegium historyków. Teraz byli to teologowie. Cieszymy się, że wszystkie wota były pozytywne. A więc wszyscy jednomyślnie podjęli decyzję, że sprawa może przejść dalej. Kolejny etap, jaki nas czeka, to ocena kardynałów i biskupów, członków Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Jeśli to gremium wypowie się pozytywnie w sprawie heroiczności cnót kandydatki na ołtarze, to kardynał prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych przedstawi sprawę Ojcu Świętemu, który - jak wierzymy i mamy nadzieję - podpisze dekret o heroiczności cnót sługi Bożej matki Gruszczyńskiej. Do beatyfikacji potrzeba będzie cudu i modlimy się o to, aby Pan Bóg potwierdził to, co badamy - mówi ks. Warso.
Kazimiera Gruszczyńska urodziła się 31 grudnia 1848 r. w Kozienicach. Pod kierunkiem bł. o. Honorata Koźmińskiego założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, które działa do dziś, a jego celem jest służba chorym i cierpiącym. Matka Kazimiera zmarła 17 września 1927 r. w Kozienicach. Jej ciało zostało uroczyście przewiezione i pochowane na Powązkach w Warszawie.