Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Parafia w Drzewicy ma 700 lat

Pierwotny kościół był starszy o pięć lat. Zbudowano go w 1315 roku.

Jak informuje ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków, Drzewica została nadana w XIII w. przez księcia Konrada Mazowieckiego komesowi Gosławowi. Stał się on protoplastą rodu Drzewickich, herbu Ciołek. - Syn Gosława, Wojciech, wybudował tu w 1321 r. świątynię z ciosu kamiennego i cegły. Magdeburskie prawa miejskie Drzewica otrzymała od króla Władysława Jagiełły 5 maja 1429 roku. Prymas Maciej Drzewicki przebudował w latach 1527-1535 zamek pochodzący z czasów Kazimierza Wielkiego i sprowadził z Rzymu relikwie św. Jana Chryzostoma - mówi ks. Krawczyk.

I to właśnie św. Jan Chryzostom jest czczony w drzewickiej świątyni, która do dziś posiada hermę (relikwiarz w kształcie głowy) tego jednego z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego. - Obchody jubileuszu zostały zaplanowane między dwoma odpustami: św. Jana Chryzostoma, który jest już za nami, i św. Łukasza, głównego patrona parafii, który przypadnie w październiku - informuje ks. Michał Kopciński, wikariusz parafii.

Jubileusz poprzedziły misje św., które poprowadził ks. Dariusz Stańczyk, kapłan naszej diecezji, pracujący w Tobolsku na Syberii. - W dniu odpustu ku czci św. Jana przypadła wizytacja biskupia, którą przeprowadził bp Piotr Turzyński. Do jubileuszu parafia przygotowywała się również przez pielgrzymki, najpierw młodzieży do Studzianny, a potem całych rodzin na Jasna Górę - mówi ks. Kopciński.

- Kościół parafialny pw. św. Łukasza pochodzi z XV w., a dedykowany był w 1460 r. W latach 1908-1914 świątynia została rozbudowana w stylu neogotyckim wg planu architekta Jarosława Wojciechowskiego z Warszawy, zachowując starą część kościoła bez zmian. Przedłużono nawę o dwa przęsła, wzniesiono transepty oraz wybudowano nowe prezbiterium. Nowa świątynia została dedykowana 21 VIII 1912 r. przez bp. Mariana Ryxa. Kościół jest budowlą wzniesioną na planie krzyża, orientowaną, zbudowaną z czerwonej cegły. Ze starej części gotyckiej zachowana jest dawna nawa kościoła - opowiada ks. Krawczyk.

Sumie z okazji jubileuszu i odpustu przewodniczył bp Piotr Turzyński, a koncelebrowali: ks. kan. Adam Płuciennik, proboszcz parafii, ks. prał. Marek Fituch, kanclerz kurii biskupiej oraz pochodzący parafii Drzewica ks. kan. Józef Tępiński, emerytowany proboszcz i dziekan radoszycki, oraz ks. kan. Jacek Wieczorek, dyrektor Radia Plus Radom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy