Był kompozytorem, pedagogiem i długoletnim organistą w radomskiej parafii Opieki NMP. Jego życiorys i utwory przypomniano podczas drugiego dnia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Spotkanie odbyło się w kościele pw. Świętej Rodziny w Radomiu. Poprowadził je ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca muzyki kościelnej w radomskim Wyższym Seminarium Duchownym. - Warto zauważyć, że Stefan był stryjem ks. Stanisława Wrocławskiego, wieloletniego proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny w Radomiu - mówił ks. Zarzycki.
Stefan Wrocławski urodził się 12 czerwca 1899 roku w Jabłonnie k. Warszawy. W 1918 roku ukończył z wynikiem celującym Szkołę dla Organistów przy Towarzystwie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Studiował w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. W 1924 roku został zakwalifikowany przez Diecezjalną Komisję Egzaminacyjną do organistów klasy I. Pełnił funkcję organisty w parafiach Fałków, Iwaniska i od 1926 do 1972 roku w parafii Opieki NMP w Radomiu. - W Radomiu był kierownikiem i dyrygentem 4-głosowego "Chóru Cecyliańskiego", pisał akta w kancelarii parafialnej. Prywatnie uczył muzyki kandydatów na organistów oraz prowadził wakacyjne, diecezjalne kursy dla organistów. Jego dom był miejscem spotkań radomskiego środowiska muzycznego - mówił ks. Zarzycki.
S. Wrocławski był wiceprezesem Stowarzyszenia Organistów-Chórmistrzów Diecezji Sandomierskiej, członkiem Diecezjalnej Komisji Egzaminacyjnej, wykładowcą w Radomskim Oddziale Warszawskiej Wyższej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina, a od 1948 w Instytucie Muzycznym w Radomiu. 1 marca 1943 roku został mianowany przez bp. Jana Kantego Lorka członkiem Diecezjalnej Komisji ds. Organistowskich.
- Ważnym wydarzeniem w działalności chóralnej był Kongres Eucharystyczny, jaki odbył się w 1932 roku w Radomiu. Na tymże kongresie chór brał udział w koncercie połączonych chórów Radomia z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Wykonywano wtedy utwory F. Nowowiejskiego, M. Gomółki, G. Gorczyckiego, S. Moniuszki czy G. P. da Palestriny. Po powstaniu hali kongresowej chór jeszcze bardziej się rozwijał, poszerzając swoją działalność o utworzeniem sekcji teatralnej. Od tej pory chór pod batutą prof. S. Wrocławskiego, oprócz krzewienia piękna muzyki, krzewi również umiłowanie sztuki teatralnej - mówi ks. Zarzycki. - W okresie swej ponad czterdziestoletniej pracy w Radomiu S. Wrocławski dał się poznać jako jeden z pierwszych pedagogów muzyki i śpiewu oraz jako kompozytor. Pracował w szkołach radomskich jako nauczyciel i kierownik chórów - dodaje.
Stefan Wrocławski zmarł 22 lipca 1972 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Bp Piotr Gołębiowski w telegramie kondolencyjnym do proboszcza ks. Wojciecha Staromłyńskiego napisał: "Dziękuję Zmarłemu za długoletnią, gorliwą pracę dla dobra diecezji i parafii Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu oraz za przykład wzorowego życia chrześcijańskiego".
- Skomponował szereg utworów: msze a capella i z towarzyszeniem organowym, części mszalne, części oficjum, motety i pieśni w języku łacińskim, motety i pieśni w języku polskim, litanie i kantaty oraz muzykę organową. W działalności kompozytorskiej zauważyć można zjawisko dość wyraźnej cezury czasowej dzielącej jego twórczość, przed Soborem Watykańskim II, na przeważnie łacińską i nawiązującą mocno do chorału, choć nie wyłącznie, i po Soborze, przeważnie polskojęzyczną mocno nawiązującą do ruchu cecyliańskiego, który był reakcją na dotychczasowy stan muzyki liturgicznej, która przeżywała kryzys i uległa zeświecczeniu - tłumaczy ks. Zarzycki.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać utworów S. Wrocławskiego w wykonaniu dr. sztuk Emanuela Bączkowskiego, który grał na organach, i Macieja Przestrzelskiego, skrzypka, pedagoga, solisty Opery Narodowej w Warszawie. Chór z parafii NSJ w Radomiu pod dyrekcją ks. Sebastiana Osińskiego wykonał pieśń "Zdrowaś Maryjo".
Organizatorem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest stowarzyszenie "Młyńska Verum Bonum Pulchrum" . Już jutro, 6 października stowarzyszenie zaprasza do radomskiej katedry, gdzie o godz. 18 będzie sprawowana Msza św. w intencji zmarłego wydawcy i regionalisty ks. prał. Edwarda Poniewierskiego. Po Mszy św. wieczór wspomnień odbędzie się w sali Klubu Inteligencji Katolickie przy ul. Sienkiewicza.