Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
      • Bielsko-Żywiecka
      • Elbląska
      • Gdańska
      • Gliwicka
      • Katowicka
      • Koszalińsko-Kołobrzeska
      • Krakowska
      • Legnicka
      • Lubelska
      • Łowicka
      • Opolska
      • Płocka
      • Radomska
      • Sandomierska
      • Świdnicka
      • Tarnowska
      • Warmińska
      • Warszawska
      • Wrocławska
      • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Inauguracja roku akademickiego w radomskim WSD

Inauguracja roku akademickiego w radomskim WSD przejdź do galerii

Nowy rok studiów i formacji do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu rozpoczęło 43 alumnów, w tym 10 na roku pierwszym.

Alumni I roku z bp. Markiem Solarczykiem (z lewej), bp. Piotrem Turzyńskim (z prawej), rektorami seminarium i przedstawicielem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którego są studentami.  
Alumni I roku z bp. Markiem Solarczykiem (z lewej), bp. Piotrem Turzyńskim (z prawej), rektorami seminarium i przedstawicielem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, którego są studentami.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
5m 10s

Najpierw w seminaryjnej kaplicy sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk. W homilii, odwołując się do czytanej historii biblijnego Jonasza, ordynariusz powiedział: - Może będzie taki moment i taki czas, który będzie nas zbliżał do historii Jonasza, który się opiera, który szuka, albo nie do końca jest przekonany, że ta misja rzeczywiście w taki sposób jest możliwa do realizacji. Ale warto, abyśmy ją odkrywali, chronili i potrafili o nią zabiegać. Niech nowy rok akademicki będzie czasem dobrych i owocnych studiów, który będzie przynosił umocnienie na drodze do kapłaństwa.

Z biskupem radomskim koncelebrowali wychowawcy i wykładowcy z seminarium, a także księża, którzy reprezentowali seminaria ościennych diecezji oraz proboszczowie i duszpasterze z rodzinnych parafii najmłodszych alumnów. Koncelebrował również ks. prof. Marcin Składanowski z KUL, który potem, na Auli Jana Pawła II, odbierał przysięgę od alumnów pierwszego roku, bo radomscy alumni są studentami Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Otrzymali również indeksy tej uczelni, a wręczał je bp Solarczyk. Indeksy otrzymali:

Przemysław Banasik, z parafii Petrykozy,

Kamil Dudzisz, z parafii Bieliny,

Szymon Figarski, z parafii pw. bł. Annuarity i św. Michała w Radomiu (os. Michałów),

Filip Kobylarczyk, z parafii pw. św. Stefana w Radomiu (os. Idalin),

Jakub Kord, z parafii pw. św. Jadwigi w Radomiu (os. Akademickie),

Jakub Kowalczyk, z parafii pw. św. Mikołaja w Końskich,

Maciej Mosionek, z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Radomiu (os. Janiszpol),

Wojciech Orczykowski, z parafii pw. NSJ w Radomiu (os. Glinice),

Hubert Popis, z parafii Dąbrówka Nagórna,

Michał Zientarski, z parafii pw. św. Stefana w Radomiu (os. Idalin).

Obok nich indeks otrzymał także Paweł Osiński z parafii pw. św. Jadwigi w Radomiu (os. Akademickie), który został włączony do grupy alumnów IV roku.

- Zostałem wychowany w duchu służby. Chcę służyć Bogu i ludziom, którzy tworzą Kościół, i dlatego chcę być księdzem - powiedział Szymon Figarski. Wskazując na parafię i rodzinę, jako środowiska, które pozwoliły mu odczytać swe powołanie, wskazał także na Ruch Światło-Życie, gdzie jest animatorem. Z kolei Filip Kobylarczyk podkreślił rolę, jaką w jego drodze spełnili duszpasterze: - Przykład księży przyczynił się do tego, że wstąpiłem do seminarium duchownego. Dzisiaj trzeba być autentycznym świadkiem Chrystusa. Ludzie potrzebują takich osób i jako księży, i w każdym innym miejscu i roli - powiedział Filip.

Witając przybyłych ks. dr Marek Adamczyk, dla którego była to pierwsza inauguracja jako rektora, nawiązał do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. - Jako wspólnota seminaryjna mamy prawo odczytywać to wydarzenie jako drogowskaz. Można ukazywać wielką prostotę wiary Prymasa Tysiąclecia, i jego miłość do Matki Bożej oraz jego moc zawierzenia. Największym celem działań kardynała była troska o dusze. Nie był politykiem, ale był kochającym księdzem i takiej postawy oczekiwał od swoich kapłanów - mówił ks. Marek Adamczyk. Zacytował także słowa bp. Wyszyńskiego z 1948 roku, które mówił jako ordynariusz lubelski do księży: „ Myśmy się stali Kościołem siedzącym. Zarośliśmy jak kamień w lesie. Zatyło serce nasze. Boimy się zmian, choć ciągle biadamy na miejsce zasiedzenia, jak Hiob na nawozie. Trzeba nam wrócić do obyczajów apostolskich! Więcej ruchu, więcej wędrówki od wsi do wsi, od chaty do chaty! Niech plebanie nie będą twierdzami niedostępnymi, obrośniętymi krzewami, pośród których trudno znaleźć furtkę. Otwórzcie drzwi! Idą czasy szybkich zmian w świecie. Obyśmy nadążyli za nimi”.

Radości z kolejnych powołań z parafii św. Stefana w Radomiu nie kryje ks. dr Andrzej Jędrzejewski. - To wielka radość dla całej parafii. Wciąż modlimy się o dobre i święte powołania - powiedział ks. Jędrzejewski. Podczas inauguracji został nagrodzony owacjami, gdyż za nim ponad 20 lat pracy, jako wykładowcy katolickiej nauki społecznej. Swe wykłady oddał nowemu rektorowi. - Myślę, że swą robotę wykonywałem dobrze. Myślę, że nowy wykładowca tej dziedziny zrobi to jeszcze lepiej - podkreślił ks. Jędrzejewski.

Wykład inauguracyjny pt. "Trudności w realizacji prawa wyznaniowego w czasie epidemii COVID-19" wygłosił ks. dr Grzegorz Zieliński, wykładowca w radomskim seminarium oraz na UTH w Radomiu.

W 32. inauguracji roku akademickiego w Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu wzięli udział przedstawiciele seminariów duchownych z Częstochowy, Kielc i Sandomierza. Na inaugurację przybyli również przedstawiciele radomskich uczelni: Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, Wyższej Szkoły Handlowej, Radomskiej Szkoły Wyższej i Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej im. sługi Bożego Roberta Schumana w Radomiu. Władze Radomia reprezentowała Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu. Obecne były także Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i dr Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego Sanepidu.

Zaproszeni zostali przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń świeckich, które wspierają działalnością i modlitwą seminarium, jak Duszpasterstwo Akademickie, Koła Żywego Różańca, stowarzyszenie Margaretki, czy Rycerze Kolumba.

« ‹ 1 › »
Inauguracja WSD w Radomiu

Foto Gość DODANE 11.10.2021

Inauguracja WSD w Radomiu

Rozpoczęła ją Msza św. w seminaryjnej kaplicy. Potem, druga część odbyła się na Auli Jana Pawła II.  
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwość oceniania treści jest dostępna tylko dla subskrybentów. Masz subskrypcję? zaloguj się

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

|

GOSC.PL 11.10.2021 21:59

publikacja 11.10.2021 21:59

FB tweetnij
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO
  • WSD RADOM
  • WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W RADOMIU

Polecane w subskrypcji

  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Miniserial „Wszystko o Marii. Matce Bożej” mówi o Maryi wszystko, tylko nie to, co mówi o Niej tradycja Kościoła
  • Miłosierdzie na góralską nutę
    • Kultura
    • Jan Głąbiński
    Miłosierdzie na góralską nutę
  • Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Czy Jezus został ochrzczony na terenie dzisiejszej Jordanii? Odpowiedzi szukamy w Betanii za Jordanem
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X