Były Najwyższy Rycerz Kolumba otrzymał go po Mszy św., której w radomskim kościele MB Częstochowskiej przewodniczył bp Marek Solarczyk.
To tutaj 15 lat temu ukonstytuowała się pierwsza w Polsce Rada Rycerzy Kolumba, a jej kapelanem jest proboszcz ks. kan. Wiesław Lenartowicz.
- Gdy Jan Paweł II przebywał z pierwszą wizytą w USA, pierwszą grupą świeckich, z jaką się spotkał, byli Rycerze Kolumba. Stąd czymś oczywistym było, że pierwsza rada w Europie musi powstać w jego ojczyźnie - powiedział C. Anderson.
Medal Miłosierdzia został przyznany już w 2020 r., ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią C. Anderson nie mógł przybyć do Polski. Odebrał go niemal z rocznym opóźnieniem.
Odznaczenie Kapituła Ostrobramska przy sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej przyznaje od 2014 roku. Medal jest wręczany duchownym i świeckim, którzy wyróżniają się szerzeniem czci dla Matki Bożej lub godnymi uznania dziełami miłosierdzia. Carl Anderson otrzymał medal z numerem 30. Medal Miłosierdzia "Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus" (Oddany Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia) jest wręczany podczas uroczystości odpustowej 16 listopada w skarżyskiej Ostrej Bramie. Wśród laureatów są m.in.: kard. Gerhard L. Müller, abp Wacław Depo, śp. abp Zygmunt Zimowski, bp Henryk Tomasik, siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus czy Parafialny Zespół Caritas ze Zwolenia.
Carl Albert Anderson jest amerykańskim prawnikiem, trzynastym Najwyższym Rycerzem Zakonu Rycerzy Kolumba (KofC). Na tę funkcję został wybrany w 2000 roku.
Uończył Seattle University. Jest członkiem Rady Nadzorczej Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia oraz National Catholic Educational Association.
W 2000 r. Jan Paweł II mianował go kawalerem Orderu św. Grzegorza. Dwa lata później został mianowany przez papieża członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny. W 2003 r. został konsultorem Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju. W 2006 r. Benedykt XVI mianował go konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
W 2021 r. został uhonorowany Nagrodą Totus Tuus (nagroda specjalna) za "promocję osoby św. Jana Pawła II oraz wiarygodne wcielanie w życie na arenie międzynarodowej głoszonych przez niego wartości".
Od momentu, kiedy w 2000 r. C.A. Anderson podjął obowiązki Najwyższego Rycerza, Rycerze Kolumba osiągnęli nowe rekordy w swojej działalności charytatywnej, przekazując w 2003 r. ponad 139 mln dolarów na cele dobroczynne i przepracowując społecznie ponad 64 mln godzin.
Pamiątkowa fotografia na zakończenie uroczystości.