Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Zawsze otwarte drzwi Duszpasterstwa Akademickiego

Ośrodek DA mieści się przy ul. Górniczej 2 w Radomiu. Zaprasza na spotkania i kurs Alpha, który rozpocznie się 18 października. Już jutro 14 października - pierwsze spotkanie dla mężczyzn pod hasłem "Biblijny Kompas czyli Boży pomysł na mężczyznę".

Do ośrodka przy ul. Górniczej przychodzą nie tylko studenci, ale też osoby, które już pracują, małżeństwa, narzeczeni. W tym roku DA zaprasza też uczniów szkół średnich na spotkania z bp. Markiem Solarczykiem.

- Do naszego duszpasterstwa zapraszamy wszystkich w wieku okołostudenckim. Można tu poznać naprawdę wspaniałych ludzi, pogłębić swoją wiarę, można się rozwijać. Mamy wiele do zaproponowania. Są spotkania, wyjazdy, rekolekcje. Dzieje się dużo - zaprasza Kasia Rylska, która od tego roku jest odpowiedzialną za Akademicką Wspólnotę Jonasza, stanowiącą trzon działalności DA. - AWJ tworzą 3 grupy - studenci, absolwenci i dinozaury. Spotykamy się w każdą środę o godz. 19. Rozpoczynamy je od Mszy św. Następnie w zależności od tygodnia mamy różne formy spotkania: jest albo rozważanie Słowa Bożego, albo spotkanie formacyjne czy to z osobą duchowną, czy z trenerem personalnym, uwielbienie, bądź agapa, czyli spotkanie, podczas którego czcimy jubilatów z danego miesiąca - tłumaczy Kasia.

Kasia w DA działa już od 3 lat. Trafiła tam przez kurs Alpha. - Przyszłam na jedno spotkanie. Spodobało mi się i zostałam do dzisiaj. Tu pogłębiłam swoją relację z Bogiem. Wcześniej moja wiara nie była taka żywa jaka jest teraz. Poznałam też wielu pozytywnych, niesamowitych ludzi, w których widać Chrystusa. Mogłam też się rozwinąć poprzez działalność na różnych płaszczyznach. Ja się tutaj też czuję jak w domu. To jest miejsce, gdzie drzwi zawsze są otwarte. Zawsze mogę przyjść do kaplicy, pobyć sama z Jezusem - mówi K. Rylska.

Marcin Hernik za Akademicką Wspólnotę Jonasza odpowiedzialny jest drugi rok. Do DA trafił w 2017 roku. Swoją przygodę z duszpasterstwem rozpoczął od kursu Alpha. - Co mnie tutaj dotknęło? Ludzie, którzy żyją wiarą. Nie widziałem wcześniej tego. Ci ludzie mnie bardzo ciepło przyjęli, choć nie wiedzieli skąd jestem. Wcześniej byłem osobą bardzo zalęknioną, nosiłem w sobie wiele obaw. Byłem bardzo zamknięty, ale ta wspólnota, rozwój, ale przede wszystkim relacja z Chrystusem pozwoliła mi żyć na nowo, bo to Chrystus daje nowe życie. Teraz to się sprawdza w relacjach z innymi ludźmi, z moją narzeczoną. Budowanie czegoś na fundamencie wiary jest dla mnie bardzo odkrywcze. Wcześniej tego nie rozumiałem. Jeżeli buduje się cokolwiek na fundamencie wiary, to naprawdę świetnie to owocuje i daje mega spokój i uśmiech na twarzy - tłumaczy M. Hernik.

Grafik DA jest bardzo napięty. Ważnym wydarzeniem jest kurs Alpha. Jesienna edycja startuje 18 października. - Rozpoczynamy o godz. 19. Przez 3 pierwsze spotkania można do nas dołączyć. Jest to cykl 10 spotkań, które odnoszą się do podstaw wiary, darów Ducha Świętego. Zaczynamy od darmowej kolacji, potem są spotkania w małych grupach, wykład i luźna dyskusja. Wykłady prowadzą ludzie świeccy. Oni na podstawie działalności Boga w swoim życiu opowiadają o tym młodym ludziom - mówi Kasia. - W kursie mogą uczestniczyć młodzi w przedziale wiekowym 19-32 lata. Nie ma żadnych zapisów. Sami doświadczyliśmy czegoś niesamowitego na kursie Alpha. Czujemy w sercu, że jest to świetna inicjatywa, dzielimy się nią z innymi i bardzo serdecznie zapraszamy - dodaje M. Hernik.

Poza kursem Alpha DA proponuje kurs tańca. Będzie Msza św. o dobrego męża, dobrą żonę, spotkania dla kobiet "Całkiem Inna". Będą "Relacje ze Śmiechem", czyli z trenerem personalnym. Swoje spotkania pod nazwą: "Strongmeni" będą mieli mężczyźni. Rozpoczną się 14 października o godz. 19.30 pod hasłem "Biblijny Kompas czyli Boży pomysł na mężczyznę". Spotkania poświęcone będą postaciom biblijnych mężczyzn. Poprowadzi je ks. dr Jacek Kucharski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Będzie się też spotykać Akademicka Wspólnota Małżeństw.

Nową inicjatywą są spotkania dla uczniów szkół średnich z bp. Markiem Solarczykiem. DA w tym roku planuje też zorganizować Gorączkę Sobotniej Nocy, czyli coś dla ciała. W kawiarence w soboty będzie można pograć w planszówki, wspólnie gotować, czy wyjść na kręgle.

Szczegółowy program spotkań można znaleźć na stronie internetowej Duszpasterstwa Akademickiego.

Duszpasterstwo Akademickie przyciąga młodych. Mówią, że chcą tu przychodzić, bo spotykają tu świetnych ludzi i księży. Ks. Mariusz Wilk jest duszpasterzem akademickim od 2016 roku. W tym roku duszpasterzem akademickim został ks. Adrian Jakubiak. - Poznaję tę wspólnotę. Mam wiele obaw. Dużo dało mi spotkanie z nimi w sierpniu na pielgrzymce na Jasną Górę. Zobaczyłem, że tam naprawdę są młodzi ludzie, którzy chcą poznawać Boga tak na poważnie, chcą tym Bogiem żyć i chcą się tym Bogiem dzielić z innymi. Zobaczyłem na pielgrzymce, że można tutaj budować fajne relacje otwarte na drugiego człowieka - mówi ks. Jakubiak. Nowy duszpasterz akademicki interesuje się piłką nożną i tańcem. Przez 7 lat trenował breakdance.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama