Nowy numer 47/2021 Archiwum

Odzyskana płyta dla mauzoleum w Komorowie

Upamiętnia oficerów i podchorążych piechoty, poległych w walkach o niepodległość Polski w latach 1794-1956.

Miejsce przechowywania skradzionej płyty odkrył w czerwcu tego roku ks. mjr Łukasz Józef Hubacz, proboszcz parafii garnizonowej w Radomiu. W wyniku przeprowadzonych negocjacji, tablica ostatecznie została zwrócona na ręce kapelana, który natychmiast po jej odzyskaniu i przejęciu poinformował otym fakcie Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz dowódcę jednostki w Komorowie.

Przekazanie odbyło się w kościele garnizonowym w Radomiu. Tablica została odzyskana po kolejnej kradzieży. Mosiężny odlew był zainstalowany przy mauzoleum poświęconym 1300 poległym za niepodległość, a także i tym zakatowanym przez bezpiekę, absolwentom Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Mauzoleum powstało w 1930 roku dla upamiętnienia 100. rocznicy powstania listopadowego. Budynek Mauzoleum im. Piotra Wysockiego w Komorowie po wojnie został kompletnie zdewastowany i służył jako magazyn dla malarzy z Wojskowej Administracji Koszar. 26 listopada 1995 roku odbyła się uroczystość otwarcia odnowionego mauzoleum oficerów i podchorążych piechoty poległych w walkach o niepodległość Polski w latach 1794-1956. Po roku  2010 mauzoleum kilkukrotnie okradano. Obiekt został odnowiony, jednak do finalnego przywrócenia godności tego miejsca brakowało nadal mosiężnej tablicy.

Przekazanie tablicy odbyło się w obecności Pawła Dychta, z Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa w Ministerstwie Obrony Narodowej. Płytę z rąk ks. Hubacza odebrał płk. Leszek  Iwaniec, dowódca 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama