Nowy numer 13/2024 Archiwum

W Jedlni Letnisko znaleziono akt wmurowania kamienia węgielnego kościoła

Podradomska parafia obchodzi 100. rocznicę powstania. Znalezisko jest niewiele młodsze.

Jak podkreśla ks. kan. Andrzej Margas, proboszcz parafii, gdyby odwiert prowadzono kilkanaście centymetrów obok, maszyna zniszczyłaby znalezisko. - To był akt Bożej opatrzności - mówi. - Strażacy zalecili nam konieczność zamontowania hydrantu przeciwpożarowego wewnątrz kościoła. Koniecznością było wprowadzenie odpowiedniej rury z wodą do jednego z pomieszczeń w kościele. Dokonując wiercenia, pracownicy odkryli, że na ściankach otworu, na głębokości około metra, dokonano znaleziska. "Coś znalazłem" - powiedział mi pracownik. Wyciągnął butelkę, w której było widać zwitek papieru. Po zrobieniu zdjęć, jako dokumentacji znaleziska, tę butelkę obmyliśmy z zewnątrz. Zanieśliśmy ją na plebanię. Potem z ks. Michałem Krawczykiem, diecezjalnym konserwatorem zabytków, otworzyliśmy tę butelkę. By nie zniszczyć dokumentu wewnątrz, trzeba było ją stłuc. Szkło zachowaliśmy. Wydobyliśmy dokument. W środku były zwinięte dwa rulony papieru. Jeden z nich mówił o tym, że "28 września 1924 roku, gdy Kościołem rządził papież Pius XI, prezydentem RP był Stanisław Wojciechowski, a ordynariuszem bp Marian Ryx, a proboszczem ks. Władysław Korpikiewicz", wmurowano kamień węgielny - relacjonuje duchowny.

Dokument w podpisie zawiera również imiona majstrów i murarzy. Jeden z nich podpisał się dwoma krzyżykami - znak, że był niepiśmienny.

W butelce był także drugi dokument. - Jest bardziej obszerny. Ma cztery strony. Jest w nim mowa o zawirowaniach, jakie towarzyszyły powstaniu parafii. Opowiada o tym, kto godził się na powstanie parafii, a kto był przeciwny. Wyjaśnia, dlaczego pierwszą nazwą parafii były Myśliszewice, którą potem przemianowano na Piotrowice. Te informacje zsynchronizowałem z danymi, zapisanymi w naszej kronice parafialnej. Tworzą jedną harmonijną całość - mówi ks. Margas.

A tak o powstaniu kościoła i parafii mówi ks. Michał Krawczyk: - Przy stacji kolejowej Jedlnia powstała w latach 1905-1908 r. niewielka kaplica pw. Wniebowzięcia NMP, wzniesiona z cegły, z przeznaczeniem dla miejscowych wczasowiczów. Zbudowano ją staraniem dr. Zygmunta Płużańskiego oraz Karola Wickenhagena, Ludwika Żerańskiego, Aleksandra Sobeckiego i Franciszka Hertela. Posługę duszpasterską sprawowali tam księża z parafii pw. św. Jana w Radomiu lub księża przebywający tam na urlopie. Parafia została erygowana 28 kwietnia 1921 r. przez bp. Mariana Ryxa. Pierwotna nazwa parafii to Myśliszowice, od 1929 Piotrowice, a od 1961 roku Jedlnia-Letnisko. W latach 1924-1926, staraniem ks. Władysława Korpikiewicza, do istniejącej murowanej kaplicy dobudowano drewniany kościół (od tego momentu pierwotna kaplica stanowi prezbiterium obecnej świątyni). Kościół jest budowlą orientowaną, jednonawową, z drewna sosnowego, zbudowaną w stylu zakopiańskim.

Kościół jest budowlą zaprojektowaną w stylu zakopiańskim.   Kościół jest budowlą zaprojektowaną w stylu zakopiańskim.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy