Nowy numer 47/2021 Archiwum

Nowa wystawa: "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas"

Resursa Obywatelska zaprasza w najbliższy piątek 22 października o godz. 17 do kamienicy Deskurów w Radomiu, Rynek 14, na wernisaż wystawy "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas".

Otwarciu ekspozycji złożonej z dwóch części: "Świat zmysłów" oraz "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", pochodzących ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, towarzyszyć będzie prelekcja Marcina Banasia, pracownika merytorycznego tej placówki.

Pierwsza wystawa - "Świat zmysłów" składa się z trzech części tematycznych.

- W części, którą nazwano „Receptory" zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców. Proste eksperymenty pozwolą zwiedzającym na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują ich własne zmysły, m.in. widzenie peryferyjne, powidok lub granice słuchu. Druga część, "Mono czy stereo", to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu - zwiększają jego możliwości odbiorcze. W trzeciej części, "Iluzje", na zwiedzających czekają triki optyczne. Będą mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano 60 stanowisk doświadczalnych - wyjaśnia Maciej Zwierzyński z Resursy Obywatelskiej.

Druga wystawa prezentuje historię i rozwój przyrządów obserwacyjnych.

- Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także fotografie, grafiki i druki, ilustrują zmiany konstrukcyjne oraz metody obserwacji astronomicznych na przestrzeni ostatnich 400 lat - od zbudowanej w 1609 r. lunety Galileusza, po niedawno wyniesione w przestrzeń międzyplanetarną teleskopy kosmiczne, na przykład teleskop Hubble’a. Wystawę uzupełniają stanowiska obserwacyjne oraz kilka obiektów interaktywnych - mówi M. Zwierzyński.

Wystawa czynna będzie do 28 lutego 2022 r. Można ją oglądać codziennie oprócz sobót w godz. 10-18. Wstęp wolny.

Nowa wystawa: "Świat zmysłów. Kosmos jest w nas"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama