Nowy numer 47/2021 Archiwum

Europejskie Spotkanie Młodych w tym roku w Turynie

Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu organizuje wyjazd na Taizé. Zapisy prowadzone będą do 10 listopada.

Taizé to jest Europejskie Spotkanie Młodych. - Nazwę ma od małej francuskiej miejscowości, w której brat Roger założył wspólnotę. Jest to ekumeniczne spotkanie młodzieży z Europy - wyjaśnia Dominika Szałas z DA, koordynatorka wyjazdu na Taizé.

W tym roku spotkanie odbędzie się we Włoszech, w Turynie. Uczestnicy Taizé będą mogli zobaczyć specjalnie dla nich udostępniony Całun Turyński, który jest przechowywany w kaplicy Świętego Całunu katedry pw. św. Jana Chrzciciela.

- Wyjeżdżamy 26 grudnia w godzinach wieczornych, wracamy 2 stycznia. Po drodze zwiedzimy Padwę i Mediolan. Gdy przyjedziemy do Turynu, zostaniemy podzieleni na parafie. Będziemy nocować u rodzin, które otwierają przed nami swoje serca i domy, goszcząc nas. Codziennie będą spotkania formacyjne w parafii. Wyjątkowe jest to, że będą tam ludzie z różnych krajów i różnych wyznań, bo Europejskie Spotkania Młodych charakteryzują się tym, że spotykają się i modlą razem katolicy, prawosławni, protestanci - mówi Dominika.

Zapisy prowadzone są do 10 listopada pod nr. telefonu: 692 558 228. W wyjeździe mogą uczestniczyć osoby od 18. do 35. roku życia. Wszyscy uczestnicy muszą posiadać Europejski Certyfikat Covidowy.

Dominika dwa razy była na takich spotkaniach - w Rzymie w 2012 roku i w Madrycie w 2018 roku. - Oprócz tego, że poznajemy osoby różnych wyznań, pojawia się między nami jedność mimo różnic. Uważam, że najpiękniejsza jest Msza św. o północy, kiedy możemy podziękować za rok, który się kończy, i poprosić o błogosławieństwo w nowym roku. Po Eucharystii są zabawy taneczne. Wszystko odbywa się w duchu nowej kultury, czyli bez alkoholu i innych używek - mówi Dominika. - Zapraszam na wyjazd do Turynu, by spędzić przełom roku z nami na Europejskim Spotkaniu Młodych. Jest to wydarzenie, którego nie przeżyjecie nigdzie indziej - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama