- Dziś oddajemy hołd ojcom niepodległości i tym, którzy bronią polskich granic - powiedział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Radomiu rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w intencji ojczyzny w radomskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył bp Marek Solarczyk. Następnie uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik Czynu Legionów w Rynku. Pod pomnikiem została wystawiona warta honorowa. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych oraz miejskich. Licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych, kombatantów, młodzieży.
Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał Wojciech Skurkiewicz. - Dziś to święto jest szczególne i ma szczególny wymiar, bo to nie tylko czczenie naszej niepodległości, nie tylko oddawanie hołdu i czci tym wszystkim, którzy naszą niepodległość kształtowali, ale również ją pielęgnowali i o nią dbali. Dzisiejsze uroczystości mają inny wymiar i charakter przeżywania w związku z tym, co dzieje się na wschodzie naszej ojczyzny. Dziś oddajemy hołd ojcom niepodległości i tym, którzy o niepodległą walczyli, ale dziś oddajemy też hołd tym, którzy bronią naszej ojczyzny, bronią polskich granic. Należy się im szacunek - powiedział.
W imieniu władz miasta głos zabrał Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. - Polskość przetrwała dzięki tradycjom patriotycznym podtrzymywanym w polskich rodzinach, dzięki przekonaniu, że bycie Polakiem to powód do dumy. W imię idei niepodległej Polski jej synowie nie szczędzili życia w czasie zrywów powstańczych. Choć nie przynosiły one wolności, stanowiły potężny sygnał dla zaborców, a także wszystkich krajów Europy, że Polska nie zginęła - mówił J. Zawodnik. Wiceprezydent przypomniał, że obchodząc narodowe rocznice warto pamiętać, że mało która z nich, mimo swojego ogólnokrajowego charakteru, jest tak bardzo radomska jak ta.
- 103 lata temu odzyskaliśmy niepodległość wysiłkiem rodaków z różnych części Polski, ale Radom i radomianie odegrali w tych wydarzeniach szczególną rolę. - Zanim 11 listopada Józef Piłsudski odebrał z rak Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem, co czcimy dziś początkiem wolności i niepodległości, Radom był już niepodległy od 10 dni. Stało się tak za sprawą obywateli miasta, którzy 2 listopada 1918 roku wzięli swój los we własne ręce rozbrajając austriacki garnizon, przejmując władzę i powołując Republikę Radomską. Tym samym nasze miasto stało się jednym z pierwszych wolnych od zaborców miast Królestwa Polskiego - wyjaśniał.
Przed salwą honorową Apel Pamięci odczytał mjr Rafał Łyżwa. Później delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Czynu Legionów.
Uroczystość zakończyła się odegraniem wiązanki melodii przez Orkiestrę Wojskową z Radomia.