To będzie jeden z najnowocześniejszych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Polsce.
Na jego budowę i wyposażenie samorząd Mazowsza przeznaczy ok. 100 mln zł. Dziś umowę o wartości ok. 50 mln zł podpisali Bożenna Pacholczak, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, oraz Sylwia Uchacz i Monika Szczygieł-Gołębiowska, przedstawiciele firmy STRABAG. W spotkaniu udział wzięli także wicemarszałek Rafał Rajkowski oraz Tomasz Śmietanka, radny województwa mazowieckiego.
Rocznie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przyjmowanych jest ok. 100 tys. pacjentów, a liczba osób, którym udzielana jest pomoc z roku na rok zwiększa się o kolejne 4-5 tys. - Nowa inwestycja zapewni mieszkańcom Radomia i okolicznych powiatów szybki, sprawny i całodobowy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej o najwyższej jakości - zaznacza Rafał Rajkowski.
- Planowana inwestycja zakłada budowę nowego obiektu po zachodniej stronie istniejącego budynku szpitala, połączonego łącznikiem z budynkiem głównym. Ponadto w ramach inwestycji zostaną sfinansowane koszty prac przygotowawczych, tj. dokumentacja kosztorysowa oraz przetargowa, a także koszty nadzoru inwestorskiego i autorskiego. W latach 2022-2023 będą również sukcesywnie ogłaszane postępowania na wyposażenie SORu - informuje Marta Milewska, rzecznik prasowy Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
- Na tę inwestycję czeka nie tylko nasz personel, ale przede wszystkim radomianie i mieszkańcy powiatu radomskiego. Nowy budynek SOR będzie spełniać najwyższe standardy. Dzięki pomocy finansowej samorządu województwa mazowieckiego, nie tylko zbudujemy nowy pawilon SOR, ale również wyposażymy go w sprzęt medyczny najwyższej klasy. Stworzymy miejsce komfortowe, dostosowane do obowiązujących norm prawnych, gdzie każdy, kto potrzebuje pomocy medycznej, otrzyma ją - mówi Bożenna Pacholczak.
Jak zaznacza Tomasz Śmietanka, szacowany czas budowy wynosi dwa lata. - Bardzo mocno trzymam kciuki, aby udało się zrealizować inwestycję w zaplanowanym czasie. Ta inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w regionie, ale przede wszystkim dostępność do pomocy medycznej tym, którzy jej potrzebują - dodaje.