Dokonał go bp Marek Solarczyk, sprawując Mszę św. w kaplicy placówki, która dziś jest jeszcze w stanie surowym.
Witając ordynariusza oraz przybyłych na uroczystość, pallotyn ks. Marek Kujawski, dyrektor Hospicjum Królowej Apostołów, które prowadzi budowę tego miejsca, założyciel hospicjum domowego oraz inicjator dzieła budowy hospicjum stacjonarnego, powiedział: - Bardzo cieszymy się jako wspólnota wolontariuszy Hospicjum Królowej Apostołów z obecności wśród nas ks. bp. Marka Solarczyka, naszego ordynariusza. Cieszymy się obecnością was, którzy przybyliście z różnych stron Polski. Jest to wielka radość, kiedy możemy Panu Bogu polecić tę budowę, miejsce, które Jan Paweł II nazywał sanktuarium cierpienia. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że po wielu trudach i latach udało się nam dokonać tego, co rozpoczynamy. Prosimy księdza biskupa o modlitwę za naszą hospicyjną wspólnotę, za wszystkich zaangażowanych w tę budowę oraz o błogosławieństwo na koniec, byśmy mogli to dzieło kontynuować z pozytywnym skutkiem.
- Moi drodzy, hospicjum ma już swoją historię i swoje dzieło oraz tak wiele darów, wpisanych w tak wielu ludzi, a także tych, którzy doświadczają wsparcia podczas choroby. Was także, drodzy wolontariusze, którzy to wsparcie im niesiecie. Dzisiaj to całe dzieło, które Pan Bóg ofiarował i zawierzył, a które wy podjęliście i realizujecie, polecamy Panu Bogu, prosząc o Jego błogosławieństwo w murach tego wznoszonego hospicjum. Niech to będzie miejsce, w którym poprzez cierpienie i w cierpieniu będzie objawiała się moc miłości Boga, której doświadczają ludzie i którą ofiarowują ludzie - powiedział ordynariusz.
Podczas Mszy św. bp Marek Solarczyk wygłosił homilię:
Po niej odbył się akt poświęcenia kamienia węgielnego, który został sprowadzony z Ziemi Świętej. Po poświęceniu, razem z aktem erekcyjnym, podpisanym przez szereg osób zaangażowanych w tę uroczystość i powstawanie tego miejsca, został wmurowany w ścianę przed wejściem do kaplicy hospicjum.
Na zakończenie uroczystości przemawiali goście. Byli to w pierwszym rzędzie samorządowcy, którzy zapewniali, że dołożą starań, by wspomóc to dzieło. Przemawiali również goście, którzy są zaangażowani w dzieło hospicjów w innych miejscach Polski.
O hospicjum domowym Królowej Apostołów oraz o dziele budowy hospicjum stacjonarnego w Sołtykowie koło Radomia pisaliśmy w papierowym wydaniu "Gościa Radomskiego AVE" w nr. 43 na 31 października.