Nowy numer 3/2022 Archiwum

Ta świeca wesprze najmłodszych

Jej światło ma przypominać, że na naszą pomoc czekają potrzebujące dzieci.

Pieniądze z dystrybucji świec będą przeznaczone na wsparcie potrzebujących dzieci. Zapewnią im wypoczynek, rehabilitację, leczenie i posiłki. W tym roku wesprą też dzieci z krajów Bliskiego Wschodu, dotkniętych konfliktami zbrojnymi, i rozwój placówek dla dzieci w krajach rozwijających się.

- Miejmy nadzieję, że przy nich będą jednoczyć się całe rodziny i po ich zapaleniu, będą pamiętać o tych, którzy być może tego wieczoru nie zasiądą do wspólnego stołu - mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

W pierwszą niedzielę Adwentu rusza akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Caritas organizuje ją pod hasłem: „Świeca, która tworzy polską Wigilię”. Akcja została zapoczątkowała w 1994 roku. Od prawie 20 lat ma ona charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia „Eleos”. W ramach akcji w czasie Adwentu w parafiach rozprowadzane są świece.

- Przede wszystkim chcemy wspomóc tym, którzy - mimo wielu programów pomocowych - są biedni, bo często rodzice są dysfunkcyjni. Zebrane pieniądze przeznaczamy na utrzymanie placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez Caritas, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, który świadczy terapie dla rodzin i dla dzieci, Katolicki Ośrodek Adopcyjny działający przy CDR - wyjaśnia ks. Drabikowski. - Z tych pieniędzy dofinansowywane są też wakacyjne wyjazdy dzieci nie tylko organizowane przez Caritas, ale i parafie, bo często zgłaszają się do nas księża z taką prośbą. Zgłaszają się też indywidualne osoby, żeby im dofinansować jakiś turnus rehabilitacyjny, albo rodzaj szkolenia dla dziecka, które chciałoby podnieść swoje kwalifikacje. Przekazujemy też pieniądze dla dzieci, które przebywają w trzech naszych domach dziecka - dodaje.

Świece będą rozprowadzone w parafiach. Można je również nabyć w księgarniach Maryjackiej i św. Kazimierza w Radomiu.

W domu rodzinnym ks. Karola Piłata, zastępcy dyrektora CDR, nigdy nie zabrakło świecy wigilijnej, zawsze pamiętano o osobach potrzebujących. - W tym roku po raz 28. będziemy przeżywać Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dziękuję wszystkim tym, którzy przez te 28 lat włączali się w pomoc najmłodszym przez nabycie świec. Gdy ta świeca wigilijna płonęła na ich stołach, podczas - można powiedzieć - najważniejszych świąt rodzinnych, pamiętali o ubogich. Zachęcam, aby w tym roku włączyć się w naszą akcję. Niech ta pomoc będzie najlepsza, najobfitsza, aby docierała do jak największej liczby osób - mówi ks. Piłat.

Ta świeca wesprze najmłodszych   Ks. Karol Piłat i pracownicy radomskiej Caritas zachęcają do włączenia się w akcję. Marta Deka /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy