Nowy numer 13/2024 Archiwum

Radomski Program Edukacji Historycznej

Program rusza od przyszłego roku szkolnego. Został przygotowany przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Projekt opiera się na kompleksowym kształceniu dzieci i młodzieży z Radomia i regionu w zakresie wiedzy na temat bardzo bogatej przeszłości ich miasta. - Mam nadzieję, że ten program da naszym uczniom przewagę i ukształtuje w nich poczucie dumy, że jesteśmy z królewskiego grodu Radom, a w przyszłości zaowocuje być może następną setką wielkich radomian. Program nauki historii dla naszych uczniów opracowali: Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia. i mój zastępca Adam Duszyk - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Radomski Program Edukacji Historycznej to działanie kompleksowe i programowe. - Nasz wspólny projekt jest bardzo ważny. Tak naprawdę dyrektorzy i nauczyciele dostają gotowy materiał do realizacji lekcji związanej z lokalną historią i kulturą. Będziemy zobowiązywać dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do realizacji takich lekcji w sposób interesujący, aby wychodziły poza mury szkół i były interesujące dla uczniów i nauczycieli - mówiła Katarzyna Kalinowska.

Jak zapewnia Adam Duszyk, zastępca dyrektora Muzeum im. J. Malczewskiego, program zostanie uruchomiony w przyszłym roku szkolnym we wrześniu. - To program unikatowy, pierwszy tego typu w Polsce. Podzieliliśmy go na kilka etapów - mówił A. Duszyk. Etapem pierwszym było przygotowanie wystawy "Radomian portret własny" przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Z wystawą związane są lekcje i warsztaty. - Przygotowaliśmy także album oraz kalendarz okolicznościowy o tym samym tytule. W Radomiu jest ponad 160 placówek edukacyjnych, razem z przedszkolami, poradniami psychologicznymi. Chcemy, aby w każdej radomskiej placówce oświatowej wisiały te kalendarze. To prezent od dyrekcji naszego muzeum dla radomskich szkół - dopowiada A. Duszyk.

Etap 2 programu będzie polegał na budowie stałej wystawy Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki. Etap 3 to opracowanie podręcznika dla nauczycieli, który jest skorelowany z Radomskim Programem Edukacji Historycznej. Podręcznik został napisany na dwóch poziomach - dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To łącznie 30 scenariuszy lekcji historii regionalnej poświęconych dziejom Radomia z pełną obudową dydaktyczną, materiałami pomocniczymi itp.

Etap 4 to stworzenie kompleksowego systemu kształcenia w zakresie edukacji historycznej, a pracuje nad tym Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Etap 5 to stworzenie specjalnego programu lojalnościowego. - On będzie się opierał na dwóch sferach. Pierwsza to indywidualnie karty lojalnościowe wstępu do naszego muzeum, gdzie będzie można zbierać punkty i za nie otrzymywać zniżki na bilety. Prezenty są przewidziane także dla szkół odwiedzających muzealna placówkę. Etap 6 to przygotowanie i druk czterotomowej monografii historycznej Radomia. Pracuje nad tym muzeum we współpracy z gminą. W styczniu zostanie wydany pierwszy numer rocznika naukowego "Arte Fakty",  w którym jeden rozdział jest poświęcony nauczycielom. Wszystkie działania zmierzają do poprawy stanu wiedzy radomskich uczniów na temat historii własnego miasta i regionu - podkreślał A. Duszyk.

Radomski Program Edukacji Historycznej został przedstawiony podczas konferencji, w której uczestniczyli: Katarzyna Kalinowska, Leszek Ruszczyk, Adam Duszyk oraz dyrektorzy radomskich szkół: Anna Kwiatkowska, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Henryka Dobrzańskiego "HUBALA", Norbert Sałuda, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego, i Ewa Czerwiec, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5.

Na zakończenie spotkania dyrektorzy szkół otrzymali wspomniane wcześniej kalendarze i album "Radomian portret własny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy