Nowy numer 17/2024 Archiwum

Biblioteczki plenerowe i ławki literackie już w Radomiu

Stanęły głównie w parkach. Służą bezpłatnej wymianie książek i promocji twórców regionalnych.

Biblioteczki plenerowe ustawiono w trzech parkach miejskich: dwie w parku im. Tadeusza Kościuszki i po jednej w parkach Leśniczówka, Ustronie oraz na placu Jagiellońskim i przed Miejską Biblioteką Publiczną przy ul. Piłsudskiego. - Zostały zaprojektowane przez Martę Orzechowską-Ochnię, asystentkę w Katedrze Architektury i Wzornictwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, specjalistkę w zakresie  architektury  wnętrz, wzornictwa, digital-artu, fotografii oraz projektowania graficznego. Lokalizacje biblioteczek, a także ich ostateczny wygląd były konsultowane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków Delegatura w Radomiu - informuje Justyna Dąbrowska z MBP w Radomiu.

Z biblioteczek można korzystać bezpłatnie. Wymiana książek odbywa się według zasady bookcrossingu: "weź - przeczytaj - odłóż" lub  "weź do domu - przynieś swoją  książkę". Na początku książki do wymiany zapewni Miejska Biblioteka Publiczna.

W przestrzeni miejskiej znalazło się też szesnaście ławek literackich - po trzy ustawiono w parkach: im. T. Kościuszki, Leśniczówka i Stary Ogród, dwie - w parku Planty oraz po jednej - w parku Gołębiów, na placu Żołnierzy 72. Pułku Piechoty, na zieleńcach przy placu Jagiellońskim i na Osiedlu XV-lecia, a także w ogrodzie MBP.

Na ławkach znajdują się tabliczki z kodami QR, które odsyłają do twórców związanych z Radomiem i ich konkretnych książek.

- Wystarczy zeskanować kod, by znaleźć się na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, a wtedy można nie tylko przeczytać fragmenty tekstów wraz z biogramami ich autorów, ale i wysłuchać wersji audio. Do nagrań zaprosiliśmy Izabelę Brejtkop i Jarosława Rabendę, aktorów Teatru im. J. Kochanowskiego w Radomiu. W gronie pisarzy i pisarek, których utwory znajdują się na kolejnych stronach są: Jehoszua Perle, Zbigniew Kruszyński, Ziemowit Szczerek, Jerzy A. Wlazło, Wojciech Pestka, Teresa Ewa Opoka, Ewa Podsiadły-Natorska, Bernard Gotfryd, Marcin Kępa, Klementyna Hoffmanowa, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Grzegorz Bartos, Anna Litwinek, Witold Gombrowicz oraz Walery Przyborowski. Ostatnia poświęcona jest laureatom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Fragmenty tekstów wymienionych twórców w większości przypadków są tematycznie połączone z lokalizacją poświęconej im ławki - wyjaśnia J. Dąbrowska.

Ławka literacka w parku im. Tadeusza Kościuszki.   Ławka literacka w parku im. Tadeusza Kościuszki.
Marta Deka /Foto Gość

MBP zrealizowała te dwa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Pomysłodawczyniami biblioteczek plenerowych są Ewa Suwała i Agata Jasińska. Projekt służy przede wszystkim promocji czytelnictwa. Jego koszt to 100 000 złotych. Z kolei pomysłodawczynią ławek literackich jest Eliza Wesołowska-Szwede. Projekt służy między innymi promocji twórców regionalnych i ich dorobku. Jego koszt to 50 000 złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy