W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu odbył się finał XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie kolędowanie".
Organizatorami festiwalu byli Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Radomskiej i Powiatowy Instytut Kultury w Iłży.
- Udało się przeprowadzić 20. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który rozrasta się z roku na rok, mimo czasu, który przeżywamy - pandemii. Kiedyś nastawiony był może bardziej na komercję. Od kilku lat poszliśmy jednak w kierunku kolędy tradycyjnej. Stąd zmiana nazwy na: "Staropolskie kolędowanie", by uniknąć właśnie tej komercji, tego, co dziś jest powszechne w śpiewaniu piosenek o świętach, o zimie, o mrozie, a żeby pójść w kierunku tradycyjnej polskiej kolędy o tajemnicy wcielenia, bo o tym trzeba nam dzisiaj zdecydowanie więcej mówić - mówi ks. Dariusz Sałek, współorganizator festiwalu.
Eliminacje odbyły się w ośmiu rejonach: Kozienicach, Białobrzegach, Pionkach, Opocznie, Skaryszewie, Drzewicy, Lipsku i Radomiu. - W każdym rejonie zgłosiło się ponad 30 podmiotów wykonawczych. Oznacza to, że nie mamy do czynienia tylko z solistą, ale np. z chórem czy zespołem, który liczy 40 osób. Na naszej stronie internetowej i podczas konsultacji z instruktorami można było zdobyć informacje, co do repertuaru - mówi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży.
Podczas finałowych przesłuchań, które odbyły się w WSD, wystąpiło 30 wykonawców - solistów i zespołów.
- Poziom był zróżnicowany. Cieszy to, że jest bardzo duże zainteresowanie i zróżnicowanie wiekowe. Śpiewanie kolęd i pastorałek łączy pokolenia. Występował zespół, w którym najmłodszy wykonawca miał cztery lata, a najstarszy - 93. Cieszymy się, że w repertuarze są kolędy tradycyjne, bo o to chodzi organizatorom, choć pojawiały się też pieśni współczesne Bożonarodzeniowe. Cieszy też obecność wykonywania pieśni do akompaniamentu na żywo, nie z pokładu. To jest wspaniałe spotkanie z naszą muzyczną tradycją Bożonarodzeniową w interpretacji tak wielu pokoleń Polaków - powiedziała po przesłuchaniach Kinga Strycharz-Bogacz, przewodnicząca jury. - Zgodnie z regulaminem musiała być kolęda staropolska. Wykonawcy śpiewali najczęściej: "Dzisiaj w Betlejem", "Gore gwiazdka Jezusowi", "Tryumfy Króla Niebieskiego", rekordy biła "Mizerna cicha", a z tych mniej znanych pojawiała się kolęda z dawnego "Metra" - "Uciekali, uciekali, uciekali" - wylicza ks. Andrzej Zarzycki z jury.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii do lat 13 pierwsze miejsce zajęła Karolina Mamczarz z MGOK w Skaryszewie, drugie ex-aequo Wiktoria Kałuża z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy i Antonina Zapalska z Pracowni Muzycznej "Piano" w Szydłowcu, a trzecie - Zespół Folklorystyczny "Radosne Nutki" z PSP im. Jana Pawła II w Mirowie.
W kategorii powyżej lat 13 najlepsza była Natalia Kosmowska, której akompaniował Piotr Markowski z Vocal Studio w Zwoleniu. Drugie miejsce zajął Kacper Hyży z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pionkach, a trzecie - Mykola Zagirskyi z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.
Dyplomy wręczali im bp Piotr Turzyński, ks. Marek Adamczyk, rektor WSD, i Waldemar Trelka, starosta radomski. - Cieszę się, że Powiatowy Instytut Kultury współorganizuje festiwal. Gratuluję wszystkim nagrodzonym. Zapraszam na kolejną edycję, bo na pewno na roku 2021 nie zakończymy tych spotkań - mówi starosta.
Grand Prix festiwalu przyznano zespołowi wokalnemu z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Nagrodę główną wręczył bp Marek Solarczyk. Ordynariusz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia 20. edycji festiwalu. - Oczywiste jest, że to wszystko nie miałoby wartości, gdyby nie było cudownych wykonawców i tych, dzięki którym mogli się jak najlepiej przygotowywać. Więc na ręce zespołu, który otrzymał Grand Prix, dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w rejonowych i dzisiejszych przesłuchaniach. Gratuluję wszystkim laureatom. Ich śpiew jest brzmieniem Boga w naszych sercach i naszych duszach. Życzę wszystkim pięknego, błogosławionego czasu Bożego Narodzenia i niech to wszystko, co ten 20. festiwal przyniósł, jak najpiękniej owocuje i będzie wielką naszą nadzieją na kolejne edycje - powiedział bp. Marek.
Gwiazdą wieczoru był Gospel Rain, który wystąpił z koncertem "Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu".
Patronat honorowy nad imprezą objęli bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka, starosta radomski.
Sponsorami festiwalu byli Enea i Zakład Automatyki KOMBUD.