Oby praktyka czyniła mistrza

Czas od 20 lutego do połowy maja klerycy VI roku studiów i formacji do kapłaństwa spędzą na praktykach w parafiach.

Dk. Artur Spasiński nie kryje radości: - Cieszę się, że po pięciu i pół roku będę mógł dzielić się z konkretnymi ludźmi, do których jestem posłany, tym, czego się nauczyłem. Ale też dodaje: - Trochę się obawiam, że to wszystko będzie takie nowe. Jeszcze dalej idzie dk. Damian Gajownik: - Obawiam się tego typowo ewangelicznego odrzucenia i niezrozumienia, jakiego doświadczył już Pan Jezus. Ale dla mnie największą radością będzie to, że będę miał możliwość nieść nadzieję ludziom, którzy w dzisiejszym świecie jej potrzebują, którzy czasem wątpią. Cieszę się, że będę im mógł nieść posługę radości i miłości.

Mają za sobą jedenaście semestrów studiów i formacji. Pierwsze dwa lata to była głównie filozofia i jej różne dziedziny, jak choćby: historia filozofii, filozofia Boga, filozofia człowieka i przyrody, filozofia religii, logika, etyka czy metafizyka. Do tego dochodziły wtedy: historia Kościoła i historia z archeologią biblijną oraz nauka języków, w tym angielskiego i łaciny z elementami greki. Potem zgłębiali teologię: opasłe traktaty z dogmatyki, teologii fundamentalnej czy moralnej. Uczyli się o Ojcach Kościoła, a więc starożytnych pisarzach chrześcijańskich i krok za krokiem poznawali kolejne księgi Pisma Świętego. Zostali wprowadzeni w elementy psychologii, socjologii, katolickiej nauki społecznej i pedagogiki. Odbywali praktyki katechetyczne w szkołach, złączone z wykładami z katechetyki. Każdego roku były zajęcia ze śpiewu i muzyki kościelnej.

Ostatni semestr studiów, już ten na szóstym roku, był wprowadzeniem w to, czym żyje parafia i co jest kapłańską codziennością.

- Mieliśmy zajęcia z teorii i praktyki spowiedzi, które prowadzili teolodzy moraliści ks. Jarosław Wojtkun i ks. Jacek Mizak. Ks. Dariusz Skrok prowadził zajęcia z celebracji Eucharystii. Uczyliśmy się odprawiania Mszy św. Ks. Andrzej Zarzycki prowadził zajęcia ze śpiewów, jakie podczas Eucharystii wykonuje kapłan - mówi Artur Spasiński, pochodzący z parafii Groszowice.

- Była także homiletyka z ks. Radosławem Kacprzakiem, który pogłębiał naszą wiedzę o głoszeniu kazań, a także wykłady bp. Marka Solarczyka, który mówił o aktualnych wyzwaniach duszpasterskich, a także zajęcia z ekumenizmu, prowadzone przez ks. Sylwestra Jaśkiewicza - dodaje dk. Filip Kochanowski z opoczyńskiej parafii NMP Królowej Polski.

- Jest bardzo prawdopodobne, że będziemy pracowali w parafiach, które mają zabytkowe kościoły. Stąd cenną wiedzę o historii sztuki i ochronie zabytków przekazywał nam ks. Michał Krawczyk - podkreśla dk. Emil Komorek, pochodzący z Jasionnej.

Alumni VI roku mieli również zajęcia z praktyki kancelaryjnej. - Kancelaria to spotkania z ludźmi, którzy przychodzą załatwiać różne sprawy. Uczyliśmy się, także podczas sytuacji symulowanych, jak możemy im pomóc, jak rozmawiać. Do tego dochodziło również zdobywanie umiejętności w prowadzeniu ksiąg parafialnych. Te zajęcia prowadził ks. Marcin Rogala, wizytator parafii przed wizytacjami biskupimi, ale także kościelny inspektor ochrony danych osobowych. Stąd szkoliliśmy się w sprawie RODO - wyjaśnia dk. Damian Gajownik, pochodzący z parafii Szydłówek.


Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 7 na 20 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..