Ekspozycję o sztuce gotyku na ziemi radomskiej przygotowało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Obecny na otwarciu bp Marek Solarczyk powiedział: - Ta wystawa to zachęta, abyśmy potrafili zobaczyć w tych wszystkich dziełach zaprezentowanych na wystawie wyjątkowe świadectwo wiary i pobożności naszych przodków. A wcześniej ordynariusz dziękował osobom, które były zaangażowane w jej przygotowanie. - Szanowni państwo, ta dzisiejsza wystawa jest okazją do radości i wdzięczności, że tak wiele śladów sztuki gotyckiej przetrwało i jest zachowanych tutaj, na naszych ziemiach. Przy tej okazji jest to wielki ukłon i podziękowanie dla wszystkich, zaangażowanych w opiekę nad wydobyciem, zachowaniem i nad renowacją, ale również i nad ekspozycją tego ogromnego dziedzictwa, które na całe szczęście mamy. Wielkie podziękowania dla pana prof. Jakuba Lewickiego, współorganizatora wystawy, pani kurator Małgorzaty Cieślak-Kopyt i jej współpracowników, oraz dyrekcji i pracowników muzeum - mówił ksiądz biskup.
Wystawę pt. "Ostra sztuka - gotyk na ziemi radomskiej" można oglądać do 15 czerwca 2022 roku.
Wystawa jest przewodnikiem po architekturze i sztuce gotyku na obszarze dawnego przedrozbiorowego powiatu radomskiego. Teren ten jest położony w północnej części Małopolski, między rzekami Wisła, Pilica i Kamienna. Tutejszy gotyk czerpał wzorce głównie z ośrodka związanego z Krakowem. Opis wystawy publikowaliśmy tutaj.
Wystawie towarzyszyć będzie albumowe wydawnictwo. Będą także lekcje muzealne dla szkół ponadpodstawowych i klas VI-VIII szkół podstawowych pt. "Architektura i sztuka gotyku polskiego na tle innych państw europejskich" oraz warsztaty dla dzieci młodszych.